Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Kıskançlık belirtileri nelerdir? Davranış bozukluğuna varan kıskançlık mutlaka tedavi edilmeli!

İletişim


Neden kıskanırız? Kıskanma nedenleri nelerdir? Kıskançlık belirtileri nelerdir? Kıskançlık ne zaman tedavi olmayı gerektirir? İşte cevaplar…

Azı karar çoğu zarar diye derecelendirebileceğimiz bir duygu kıskançlık. İlişkiye heyecan katması ve bağlılık göstergesi olması dolayısıyla kulağa sempatik gelen bu his, çiftler arasında bazen sorunlar yaşanmasına yol açabiliyor.

Çocukluk döneminde anneyi babadan kıskanmak ve kardeşi kıskanmak şeklinde görülen bu his, büyüdükçe sevilen tüm insanlara karşı duyulabiliyor. Evlilikte eşi kıskanmak da son derece doğal. Hatta kadınlar arasında eğer dozundaysa bir övgü meselesi bile olabiliyor eşi tarafından kıskanılmak. Bazı evliliklerde ise eşler arasında ilgi azalınca kıskançlık da bitiyor. 

KISKANÇLIK DOZUNDA OLMAZSA ŞİDDETİ DOĞURUR

Aslında doğru olan, dozunda bir kıskançlık hissi yaşamak. Çünkü masum görünen bazı kıskançlık türleri saplantıya dönüştüğünde hayatı yaşanmaz hale getiriyor. Kendine güven sorunlarında, değersizlik hissinde, başkaları ile kıyaslama yapıldığında, şüphelendiren davranışlara maruz kalındığında kıskançlık yaşanabiliyor. İşin içine alkol veya uyuşturucu girdiğinde ise şiddet ya da cinayet gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkıyor.

KONUŞULAN TEK KONU KISKANÇLIKSA TEHLİKE VAR DEMEKTİR

Davranış bozukluğu olarak değerlendirilen saplantılı kıskançlığı, artan kavga ve tartışmalardan anlamak mümkün. Fiziksel veya sözel şiddet, kıskançlığın konuşulan tek konu olması, kadın ya da erkeğin tüm sosyal ilişkilerinin bozulması, giyim kuşam ve sosyal medyaya müdahale edilmesi, kıskanılan tarafa ani baskınlar yapılması da davranış bozukluğu derecesindeki kıskançlık belirtilerinden.

KISKANÇLIK AŞIRI İSE, YARDIM ALMAK GEREKİR

Kıskançlık konularında aşırı tartışmacı olmamak gerekiyor. Birlikte olunan kişiyle biraz daha fazla zaman geçirmek işe yarayabilir. Bunlara rağmen değişiklik yoksa mutlaka bir psikiyatrist ya da psikologdan yardım almak gerekiyor. Ülkemizde eşe yönelik şiddetin yüzde 70’inin nedeni kıskançlık.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.