Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Karbon Ayak İzi Hesaplama

İletişim


Karbon ayak izi hesaplama, karbon ayak izinin oluşturduğu karbondioksit eş değerinin yöntemler doğrultusunda hesaplanmasını ifade etmektedir. CO2 emisyonu yani sera gazlarının karbondioksit salınımı dünyaya çeşitli karar vermektedir. Bunlardan en önemlisi iklim değişiklikleri, küresel ısınma, doğal hayatın tehlikeye düşmesi şeklindedir.
Söz konusu zararın en az seviyeye inmesini sağlamak için emisyonun ne kadar olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu hesaplamadan sonra çeşitli azaltma yolları ve yöntemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. CO2 salınımı, dolaylı ve doğrudan tüketilen fosil yakıtların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bir işletmenin mal üretimi için fabrikalarda elektrik kullanımı ya da kişilerin evini ısıtmak adına doğalgaz tüketilmesi CO2 salınımına neden olmaktadır. Karbon ayak izi salınımın ölçüm çalışması olarak ifade edilmektedir. Karbon ayak izi hesaplama genel olarak ton bazın ve yıllık dönemlerde karbon ölçümleri ile yapılmaktadır.
Karbon Ayak İzi Nedir?
Kişilerin, ulusların ya da organizasyonların karbon ayak izi yaşam döngüsü, sera gazı emisyonu, karbon muhasebesi olarak ifade edilen hesaplamalar ile ölçümlendirilmektedir. Karbon ayak izinin büyüklüğünün belirlendiğinden ve onu azaltmak için de stratejiler geliştirilebilmektedir.
Bireysel ve Hane Halkı Karbon Ayak İzi Hesaplama
Bireysel karbon ayak izinin hesaplanması için internette çeşitli ücretsiz araçlar bulunmaktadır. Bunlar bu alanda geliştirilen profesyonel tekniklerin kullanımını içermektedir. Söz konusu web siteleri ile yeme alışkanlıkları, ev büyüklüğü, ulaşım tercihleri, alışveriş ve eğlence stilleri, ısınma ve ev aletleri, elektrik kullanımı gibi konular ile ilgili bilgi toplanmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda karbon ayak izi belirlenmektedir. Kişilerin karbon ayak izini oluşturan temel etkenler şu şekildedir:

 • %10: Bireysel araç kullanımı
 • %12: Kamusal alandaki faaliyetler
 • %12: Elektrik tüketimi
 • %14: Eğlence, gezme, tatil
 • %15: Doğalgaz, Petro, kömür ve diğer yakıtlar
 • %3: Finansal hareketler
 • %3: Toplu taşıma kullanımı
 • %4: Giyecek tüketimi
 • %5: Yiyecek ve içecek tüketimi
 • %6:  Tatil ulaşımı
 • %7: Araç imalatındaki pay
 • %9: Temel ev eşyaları

Kurumsal Karbon Ayak İzi Hesaplamaları
Kurumsal karbon ayak izi hesaplamaları, profesyonel bir şekilde faaliyet gösteren danışmanlık firmaları tarafından denetlenerek belirlenmektedir. Bu noktada doğru hesaplamalar için çeşitli faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Aksi takdirde maddi kayıplar oluşabilir. Udem Belgelendirme olarak karbon ayak izi hesaplamaları ile ilgili size profesyonel bir destek sunuyoruz. Detaylı bilgi için Udem Belgelendirme ile iletişime geçebilirsiniz.
 
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.