istanbul seo undefiend undefiend undefiend

İtalya’da Üniversite Eğitimi

İletişim


Son yıllarda insanlar hem yeni bir dil kazanabilmek hem de farklı coğrafyaları öğrenebilmek için yurtdışı eğitim almaktadır. Özelikle İtalya öğrencilerin gözdesi durumundadır. Sın 5 yıl içerisinde İtalya’ya giden öğrenci sayısında 8 kat artış olmuştur. İtalya refah seviyesi yüksek bir ülke olmasından dolayı İtalya’da eğitim oldukça fazla tercih edilmektedir. Ayrıca üniversite sayısı çok fazla olan bir ülkedir. Bu ülkede istediğiniz bölümün üniversite eğitimini alabilirisiniz.
Bu ülkede üniversite okumak için bazı belgelerin hazırlanıp müracaat edilmesi gerekmektedir. Başlıca belgeler şu şekildedir. Tercihen İngilizce veya İtalyanca transkript belgesi ve yine aynı dilde özgeçmiş olması gerekmektedir. Ayrıca el yazısı ile yazılmış motivasyon mektubu ve dil yeterlilik belgelerinin olması üniversite okumak için yeterli olacaktır. Ancak bazı İtalyan üniversiteler bu belgelerin dışında bir de referans mektubu istemektedir.

Özellikle yurtdışındaki eğitim olanaklarından yararlanmayı isteyenlerin mutlaka profesyonel bir destek almaları gerekmektedir. Pava Education profesyonel destek noktasında geniş kapsamlı bir çalışmanın merkezinde yer almaktadır. Böylece profesyonel çapta bir danışmanlık hizmeti alarak tam da talebinize uygun bir şekilde eğitim fırsatından yararlanmanız da mümkün hale gelmektedir.

İtalya’da Eğitim İçin Burslar

İtalya’da üniversite okuyan öğrenciler için genel olarak iki ayrı şekilde burs verilmektedir. Bu bursalar devlet bursları ve yetenek burslarıdır. Devlet bursları, İtalya’da eğitim gören yabancı uyruklu vatandaşların hükümetleri arasında yapılan anlaşmalara göre verilmektedir. Bu burslar sadece lisans, yüksek lisans, doktora ve dil kursu öğrencileri için geçerlidir. Burslar her yıl değişmekte olup müracaat tarihleri genel olarak ağustos ayıdır.

Burs başlangıç tarihi ise eylüldür. İtalya devlet burslarından faydalanabilmek için transkript belgenizde yer alan dönem sonu puanının yüksek olması gerekmektedir. Genel olarak 3,5 puan olması burs alabilmeniz için yeterli olacaktır. Yetenek bursları ise yine aynı tarihlerde müracaat edilen ve kasım ayında başlayan burs çeşididir.

Bu bursa başvuru yapabilmek için sportif veya müzikal açıdan belgelenmiş bir yeteneğinizin olması gerekmektedir. Yetenek bursları devlet burslarına göre bir miktar daha az ücrete sahiptir. Her iki burs başvuruları İtalya’da ki üniversitelerin resmi internet sitelerinden yapılmaktadır. Pava Education burs konusunda da geniş kapsamlı bilgileri sizlerle buluşturmaktadır. Böylece devlet burslarından yararlanmak konusunda önemli kazanımları sizlerle buluşturmaktadır.

İtalya’da Üniversite Süreleri ve Sistemi

İtalya’da ki üniversitelerin tamamı dünya sıralamasında yer almaktadır. Bu nedenle yüksek öğretim kurumu denkliği bulunmaktadır. Bu üniversitelerden herhangi birinde eğitim görmeniz halinde Türkiye’de YÖK denkliği alabilirisiniz.

Aynı zamanda çoğu Avrupa ülkesinde ki yurtdışı eğitim süresi İtalya üniversiteleri için de geçerlidir. Lisans bölümü toplamda 3 yıl dürmektedir. Yüksek lisans ve doktora bölümleri 2 yıl sürelidir. Üniversitelerin 3 yıl içinde bitirilmemesi durumunda öğrenciye 1 yıl hak tanınmaktadır. 1 yılın sonunda başarılı olamazsa eğitimi sonlandırılmaktadır.

Genel olarak üniversitelerde dil olarak İtalyanca kullanılmaktadır. Ancak bazı bölümler sadece İngilizce olarak eğitim vermektedir. Özellikle işletme ve iktisat bölümleri dersleri İngilizcedir. Öte yandan bazı İtalya özel üniversitelerinde kamu derslerinin bir kısmı da İngilizce olarak verilmektedir.

İtalyan Üniversiteleri Hazırlık Kursu

İtalyan üniversiteleri aracılığıyla hazırlık kursu almak ilerde üniversite hayali kuran öğrenciler için oldukça önemlidir. Bu kursa sayesinde hem üniversiteler ile ilgili tecrübe kazanılmış olunacak hem de dil eğitimi alınmış alacaktır. Bu kursların asıl amacı kurs öğrencisinin İtalyanca ve İngilizce dillerini üst seviyelerde öğrenmesidir.

Kurs programı toplamda 9 ay sürmektedir. Bu programın aktif oluğu İtalyan üniversiteler ise Roma, Palermo ve Torino üniversiteleridir. Kurslar haftada 4 veya 5 gün olup haftalık toplam 4 saat sürmektedir. Eğer kurs programını başarılı bir şekilde tamamlarsanız lisans başvurusu dahi yapabilirsiniz.

Ya da yurtdışı eğitim programlarından biri olan tek aşamalı derece programına başvuru yapabilirisiniz. Kursa kabul edilmek için adayların bazı şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar en az B1 seviyesinde İngilizce sertifikasına sahip olmak ve en az lise mezunu olmaktır.

İtalya Dil Okulları

Bir dili en iyi şekilde öğrenmenin yolu o dil ile yaşamaktır. İtalya’da eğitim alarak burada ki dil okulları sayesinde ana diliniz gibi İtalyanca öğrenebilirsiniz. İtalya’da İtalyanca öğrenmek kişiyi daha donanımlı ve dinamik bir dil seviyesine getirecektir. Ayrıca burada ki dil okulları oldukça kaliteli bir hizmet vermektedir.

Sınıflar toplamda 15 kişiden oluşmaktadır. Tüm dil okulları ise İtalya eğitim bakanlığı tarafından onaylıdır. İtalyanca dil kursu hafta içi her gün toplam 4 saat eğitim vermektedir. Toplamda ise 5 ay sürmektedir. Dil okulunu başarılı ile bitiren adaylara uluslararası geçerliliğe sahip İtalyanca sertifikası verilmektedir.

En çok tercih edilen İtalyanca dil okulları genel olarak Milano ve Roma dil okullarıdır. İtalyanca dil okullarının ücretleri sadece kurs ücretidir. Öğrencilerin kişisel masrafları ve konaklamaları ücrete dahil değildir. Pava Education İtalya’da geniş kapsamlı bir şekilde eğitim almanız noktasında titiz bir çalışmaya imzasını atmaktadır. Böylece İtalya’da hayallerinizdeki gibi eğitim görmenize destek olmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.