Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

İsveç ve Finlandiya’ya Alman onayı! Sıra Türkiye’ye geliyor

İletişimİsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine Almanya da resmen onay verdi. Alman Federal Meclisi’ndeki oylamada Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller, Hür Demokrat Parti, Hristiyan Birlik Partileri ile Almanya için alternatif partisi İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine tam destek sundu. Sol Parti ise yasaya karşı çıktı.

LAMBRECHT’TEN AÇIKLAMA

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Finlandiya ve İsveç’in attığı adımın önemli ve doğru olduğunu, desteği de hak ettiğini ifade etti. Lambrecht, Finlandiya ve İsveç’i NATO’ya kabul ederek özgürlük ve demokrasiyi güçlendirdiklerini dile getirirken, hukuku ve açık toplumları daha savunulabilir hale getirdiklerini belirtti.

PUTİN’E MESAJ

Bu kararla Avrupa ve transatlantik dayanışmasını da güçlendirdiklerini belirten Lambrecht “Tüm bunları yok etmek isteyenlere çok net bir mesaj gönderiyoruz. Size söylüyorum: Putin bu yıkımda başarılı olamıyor. Zayıflığımız üzerine bahse girdi. Şimdi tam tersini alıyor. Finlandiya ve İsveç’in tarihi hamlesi NATO’yu ve dolayısıyla hepimizi güçlendiriyor” dedi.

TÜRKİYE İÇİN SÜREÇ BİTMEDİ

NATO’ya üye 30 ülkenin temsilcileri, ittifakın Brüksel’deki merkezinde geçtiğimiz salı günü İsveç ve Finlandiya’nın katılım anlaşmasına imzalamıştı. Almanya’nın yanı sıra Kanada, Estonya, Norveç, Danimarka ve İzlanda’da bu iki ülkenin onay sürecini kendi parlamentolarından geçiren ilk ülkeler oldu. İki ülkenin üyeliklerine teröre verdiği destek nedeniyle uzun süre karşı çıkan Türkiye yapılan müzakereler sonunda verilen taahhütlerin ardından katılım anlaşmasını imzalamıştı. Ancak bu iki ülkenin verdikleri sözlerini yerine ne kadar getirdikleri ilirleyen süreçte Türkiye’nin tutumunda belirleyici olacak. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.