istanbul seo undefiend undefiend undefiend

İşte yaşam süresini belirleyen gizemli yapı! Hayat uzunluğunun şifresi Telomer’de saklı!

İletişim


Ömrü uzatmak mümkün mü? Uzun yaşamın sırrı nedir? Telomer nedir? Telomer ne işe yarar? İşte cevaplar…

İnsan vücudu adeta şifrelerle donatılarak yaratılmış. Sadece DNA bile başlı başına gizemli ve uzun araştırmalar gerektiren bir konu. Ömür uzunluğunun ne kadar olacağının yer aldığı hafıza kartı da iste bu DNA içerisinde. Ve o kartın adı: Telomer!

ÖMÜR UZUNLUĞUNUN SÜRESİ ONDA SAKLI!

Telomer, DNA içindeki kromozomların ucunda yer alan bir yapı aslında ama görevi o kadar büyük ve belirleyici ki. Hücrelerin kaç kez bölünecekleri, kaç sene yaşayacakları işte hep burada gizli. 

Hücrelerin her bölünüşünde telomerin ucundan bir miktar DNA kaybediliyor ve bu da yaşamın sonuna yaklaşıldığı anlamına geliyor. Telomer kısaldıkça, hücrenin bölünmesi zorlaşıyor. Bu uzunluk, belirli bir sınırın altına düştüğünde hücre artık bölünemiyor, yani ölüm vakti gelmiş oluyor.

Ancak telomerin hızlı ya da yavaş kısalması biraz da kişinin elinde. Mesela telomer dostu yiyecekler de var bu gizemli yapıya düşman olanlar da… 

TELOMER HIZINI YİYECEKLERLE YAVAŞLATIN!

Zeytinyağı ve Omega-3 tam bir can yoldaşı. Rengarenk sebze meyveler, özellikle nar ve üzüm, çekirdekleriyle birlikte bolca tüketilmeli. Bakliyatların da telomere olumlu etki yapıp ömrü uzattığı söylenebilir. 

FAST FOOD ÖMRÜ KISALTIYOR!

Tüketilen bazı yiyecekler ise tam tersi telomer kısalmasında hızlandırıcı etkiye sahip. Neredeyse her sağlık konusunda adını zararlılar listesine kazıdığımız fast food tarzı yiyecekler burada başı çekiyor.

TELOMER TÖRPÜSÜ: STRES

Çoğu rahatsızlığın sebebi olan stres tam anlamıyla bir telomer törpüsü. Yapılan araştırmalarda sakat çocuğu olan annelerin telomer uzunluğunun, olması gerekenden daha kısa olduğu ortaya çıkmış. Yine depresyonlu insanların telomer kısalma hızı normal insanlardan daha yüksek… 

Telomerin kısalma hızını yavaşlatmak ve ömrü uzatmak için ise mutlu olmak, sevmek, eğlenmek, gülmek ve her şeyi kafaya takmamak, yani hayattan zevk almak gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.