Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

İnternet Hız Testi

İletişim


İnternet hız testi genellikle mevcut bağlantının hızını gösteren teste verilen isimdir. Bu da bağlantınızın hızını görmenizi sağlar çünkü bağlandığınız hizmet ödeme planınıza göre bağlantı hızını sınırlandırır. En önemlisi, İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) tarafından vaat edilen internet hızıdır. İnternet bağlantı hızınıza baktığınızda hemen hemen her seferinde “maksimum” ifadesini görürsünüz.

Hız testi nedir?

Bu oran, ISS’nize biraz hareket alanı sağlar. Yani ISS’niz 28Mbps’ye doğru bir şekilde ulaştığınızda 30Mbps’lik bir internet hızı vaat ediyorsa sözünüzü yerine getiriyorsunuz ama 10Mbps’lik bir internet hızı ile karşı karşıyaysanız acilen ISS’nizi aramanız gerekir. İnternet hız testi yaptığınızda test sonucunda ping, upload ve download hızlarını göreceksiniz. Birçok ISS, yükleme ve indirme hızları vaat ettiğinden, yükleme ve indirme hızlarını ölçmek çok önemlidir.

Bir Hız Testi Başlattığımda Ne Olur?

Hız testini başlattığınızda konumunuzu belirler ve size en yakın sunucuyu bulur. Sunucuyu bulduktan sonra internet hız testi sunucuya basit bir sinyal (ping) gönderir ve sunucu buna yanıt verir. Bu adım, sinyal yayılımını ve geri dönüş sürelerini milisaniye cinsinden ölçer. Ping tamamlandığında, indirme testi başlayacaktır. Test sırasında sunucuya birden fazla bağlantı kurulur ve bu bağlantılar üzerinden az miktarda veri indirilmeye çalışılır.

İnternet Bağlantınızın Hızını Ne Etkiler?

İnternet bağlantı hızınızı etkileyen faktörler şunlardır:

  • Modem ve cihaz arasındaki çok uzun mesafe nedeniyle sinyal paraziti
  • Aynı anda birden fazla kullanıcı modeme bağlanıyor
  • İnternet şirketi hat sorunu nedeniyle tam kapasiteye ulaşılamıyor
  • Bağlantı kablosunun cadde üzerindeki internet şirket hattından binaya olan mesafesi

Bağlantı Eklemek

Hız testi, bağlanması daha kolay bir internet olduğunu belirlerse, daha fazla bağlantı açılacak ve daha fazla veri indirilecektir. Buradaki ana fikir, aynı anda bir internet bağlantısını zorlayarak neler yapabileceğinizi görmek.  İnternet servisleri hız limitli otoyollar olarak düşünülebilir. Bağlantı eklemek, otoyola şerit eklemeye benzer. Hız sınırı değişmiyor ancak ne kadar çok araç geçebilirseniz aynı yolda o kadar çok araç geçecektir. Bu, elli aracın dört şeritli otoyolu iki şeritli otoyoldan daha hızlı bir şekilde geçeceği anlamına geliyor.  İnternet hız testi, doğru bağlantı yoğunluğunu belirler ve indirme hızı sağlamak için ek verilerin indirilmesi için gereken süreyi hesaplar.

İnternet hız testi için https://www.hiztesti.me adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.