Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Hastalar İçin Özel Olarak İmal Edilen Hasta Yatakları

İletişim


Hasta yatakları geçmişten günümüzde kendisini yenilerek ilerleyen bir sektördür. Yataklar geçmişte sadece rahatlık için kullanılırken günümüzde hastalıkların tedavisinde de kullanılır hale geldi. Özellikle felçli hastalar için hasta yatağı kullanmak kendilerini daha özgür bir hale getirir. Kumanda sayesinde kendilerini hareket ettirebilmeleri birine muhtaç olma hissini ortadan kaldırır. Hastalar için özel yapılan hasta yataklarının birçok avantajı bulunur. Bu avantajlar hasta yatağı modelleri ile değişiklik göstermektedir.

Hasta Yatağı Avantajları Nelerdir?

Hasta yatağının oldukça fazla ve yatak modellerine göre değişen avantajları vardır. Hasta yataklarının en büyük avantajı hastanın rahatlığını sağlamaktadır. Hasta bütün zamanını o yatakta geçireceği için rahatlık oldukça önemlidir. Genel olarak bakıldığında hasta yatakları yatak yarası adı ile oluşan yaraların oluşmasını engeller. Özellikle yatağa bağımlı hastalarda hareketsiz kalmak, aynı pozisyonda saatlerce kalmak yatak yaralarına sebebiyet verir.
Bakıcılar ve hemşireler kişileri hareket ettirmekte zorlandıkları veya diğer hastalar ile ilgilendikleri için unutkanlık yaşarlar. Hasta yatağı bu aşamada hastaların kendilerini kolay bir şekilde hareket ettirebilmesi ile yatak yarası oluşumunun önüne geçilmesini sağlar. Hasta yataklarının bir diğer avantajı kişilerin öz güveninin artmasına yardımcı olur. Özellikle yatağa bağımlı olan kişiler birilerine muhtaç olmaktan dolayı öz güven problemi yasarlar. Kumanda ile beraber kendilerini rahat bir şekilde hareket ettirebildiklerinde öz güveni yerine gelmektedir. Hasta yatağının hastalara avantajı olduğu kadar bakıcılarına da avantajı vardır.

Hasta Yataklarının Bakıcılara Bir Avantajı Var Mıdır?

Hasta yataklarının bir hastaya olduğu kadar bakıcısına da avantajı oldukça fazladır. Özellikle hasta evde bakım görüyorsa bu avantajların sayısı artacaktır. Yemek yedirme işlemlerinde hasta bedenini kaldırmak yerine kumanda ile hasta yatağını bakıcı tek bir tuş ile kaldırabilir. Hastayı korumak bakıcıların en önemli görevlerinden birisidir. Hastalarda his kaybı meydana geldiğinde ani hareket ile yere düşebilirler. Bakıcıların bu durumda işlerine yarayacak olan etmen ise korumalıklardır.
Yatak korumalıklarını bakıcı kaldırdığı takdirde hastanın yere düşmesi imkânsız hale gelir. Aynı zamanda bakıcı hastanın odasından da sorumludur. Odanın temiz olması hastanın mikrop kapma olasılığı en aza indirir. Oda temizliğinde normal yatağı çekmek ve hastayı kaldırmak bakıcıları zorlar. Hasta yataklarında bulunan tekerlekler sayesinde hasta yatağı üstündeyken bile yatak kolay bir şekilde hareket ettirilebilir. Kaymalara engel olunması için de tekerlek üzerinde fren sistemleri bulunur.

Hasta Yataklarının Özellikleri Nelerdir?

Hasta yataklarının genel özelliklerine bakıldığında tekerlekleri, motor sistemi, kumanda sistemi, korumalık sistemi, fren sistemi bulunur. Bu özelliklerin tamamı hastanın yaşamını kolaylaştıran özelliklerdir. Bu özelliklerin dışında bazı yataklarda daha rahat olabilmesi için eklentiler, yüksek olması için parçalar ve hastalıklara özel olarak üretilen yataklarda bulunan farklı parçalar olabilir. Bu özelliklerin tamamı yataktan yatağa değişiklik göstermektedir. Hasta yataklarının bir özelliği de kolay şekil alabilmesidir. Yani atak üst tarafı alt tarafı ve yatağın tamamı hareket ettirilebilir haldedir.

Hasta Yataklarında Temizlik

Hasta yataklarında temizlik normal yataklarda olduğu gibi ilerlemektedir. Bu işlemin dikkatli ve sık bir şekilde yapılması hastanın mikrop kapma ve enfeksiyon kapma olasılığını en aza indirir. Normal yataklarda olduğu gibi çarşaf temizliği yapılmalıdır. Alerjisi olan kişiler için içeride çarşafları kurutmak daha mantıklıdır. Farklı olarak dikkat edilmesi gereken şey hastaların vücutlarına çarşafların zarar vermemesi için katlama izlerinin bulunmaması gerekir.

Hasta Yataklarında Manuel Sistem Nedir?

Hasta yataklarında bulunan manuel sistem genel olarak geçmiş yıllarda sıklıkla tercih edilen sistemdir. Manuel sistemde yatak hareket ettirmek için el, bilek gücüne ihtiyaç duyulur. Herhangi bir şekilde kumanda ile yatak kolay bir şekilde hareket ettirilmez. Yatağın üst bölgesini, alt bölgesini hareket ettirmek yatağı düz bir hale getirmek için el yordamı ile kolları çevirmek gereklidir. Bu sistem hem bakıcılar hem de hastalar için zorluk yarattığı için günümüzde tercih edilmez.

Hasta Yatağına Nasıl Sahip Olunur?

Hasta yatağına sahip olmak iki şekilde gerçekleşebilir. İlk olarak çoğunluğun tercihi hasta yatağını satın almaktır. Hasta yatağını hastanın ihtiyaçlarına ve genel özelliklerine göre kişiler satın alır. Satın alma işlemleri hasta tamamen hayatını yatağa bağımlı bir şekilde geçirecekse oldukça mantıklıdır. Diğer bir hasta yatağına sahip olma şekli ise hasta yatağı kiralama işlemidir. Kiralama işlemi durumu olmayan kişiler tarafından daha sık tercih edilir.
Aynı zamanda kişiler belirli dönemlerde yatağa bağlı olacaksa gene kiralama işlemi gerçekleştirirler. Kiralama işlemlerinde teslim almadan ve teslim ederken temizlik oldukça önemlidir. Aksi takdirde hastaların enfeksiyon kapma riski ortaya çıkar. Kişiler kiralama işlemini kısa süre farklı alanda kalacaksa da yaparlar. Hasta yatağı fiyatları da kiralama veya satın alma durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Hasta Yatağı Kiralamak Zararlı Mıdır?

Hasta yatağı kiralamak zararlı bir işlem değildir. Kişiler genel olarak yatakların sağlıksız olduğunu düşünür fakat firmalar ve kullanıcılar tarafından yataklar temizlenmeden sizlere verilmemektedir. Bu gibi durumlara ek olarak sizlere önerilen yatakları kullanmadan önce kendinizin de temizlemesidir. Sizler de temizlediğiniz takdirde hastanın sağlığına zarar verecek veya mikrop kapmasını sağlayacak herhangi bir etmen bulunmaz. Kiralık olan yataklar satılık olanların aynısıdır. Herhangi bir şekilde işlev farklılığı bulunmamaktadır. Sizler de hasta yatağı kiralama veya satın alma işlemlerinden https://www.hurriyetmedikal.com web sitesini ziyaret ederek gönül rahatlığı ile faydalanabilirsiniz.
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.