izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend İstifa Dilekçesi

Hangi Haller Boşanma Sebebi Sayılır?

İletişim


Anlaşmalı boşanma davası, boşanmanın tüm sonuçları üzerinde her iki tarafın rızası ile evliliğin sona ermesidir. Öte yandan temyize giden boşanma davasında, kişi, maddi ve manevi tazminat, nafaka, velayet, ev eşyasının taksimi vb. bu tür konularda bazı tartışmalara neden olan olay türüdür. Anlaşmalı boşanma davası, boşanma avukatı nezninde genel veya özel boşanma sebepleri olmak üzere iki nedene dayalı olarak açılabilir.

Genel Boşanma Nedenleri

Genel boşanma nedenleri arasında uyumsuzluklar, mizaç tahammülsüzlüğü, hakaretler, şiddet, şüpheli davranışlar ve evlilik yükümlülüklerine uymama tartışmaları gibi sınırsız sayıda boşanma nedeni bulunmaktadır.

Özel Boşanma Sebepleri

Kanunen sınırlı sayıda sayılan özel boşanma sebepleri ile boşanma davaları aşağıdakiler gibidir. Zina nedeniyle boşanma, hayata kast nedeniyle boşanma, çok kötü veya aşağılayıcı davranış, Cezai suçlar ve yüz karası hayatlar nedeniyle boşanma davası, Terk nedeniyle boşanma, Akıl hastalığı nedeniyle boşanma. Evliliğin özel bir sebebi varsa, başvuru sahibinin diğer kişinin kusurunu ispat etmesine gerek yoktur, sadece özel bir sebebin olduğunu ispatlamak zorundadır. Ancak genel bir boşanma nedeni varsa, boşanma kararı verilebilmesi için hem davacı hem de davalı diğerinin kusurunu ispat etmelidir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları Nelerdir?

Tartışmasız boşanma davaları Türk Medeni Kanunu düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye göre; Eşler arasındaki evliliklerin en az bir yıl sürmesi şartı vardır. Anlaşmalı boşanma davası şartları nelerdir sorusu merak edilir. Eş, boşanma ve boşanmanın sonucu üzerinde (karşılıklı anlaşma ile) tamamen anlaşmaya varmalıdır. Eş, duruşmaya birlikte katılarak bu anlaşmayı tekrar etmeli, Eşler arasındaki bu anlaşma hakim tarafından onaylandı ise tüm koşullar yerine getirilmelidir.

Anlaşmalı Boşanma İçin Bir Yıllık Evlilik Süresi Var Mıdır?

Anlaşmalı boşanma için bir yıllık evlilik süresi var mıdır? Evet, kanun bu konuyu açıkça düzenlemektedir ve bir yıllık evlilik sona ermeden çekişmeli boşanma davası açmak mümkün değildir. Dava açılırsa mahkeme davayı reddeder.

Boşanma Davasının Boşanma Tutanağı Nedir?

Anlaşmalı boşanma davasında, tarafların boşanma ve çocuklar için hazırladıkları sözleşmenin metni ve boşanmanın ekonomik etkileri ile mahkemeye sunulmasıdır. Tutanağı inceleyen aile mahkemesi, kaydın uygun olduğuna karar verirse, kayıt tarafların vasiyeti üzerine boşanma gerçekleşir. Tutacağınız bir boşanma avukatı sizlere büyük yardımları dokunacaktır

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer diye sorulacak olursa , genellikle tek celsede karara bağlanan boşanma davasıdır. Elbette burada tüm şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Anlaşmalı boşanma davası açıldıktan sonra mahkemenin iş yoğunluğuna göre duruşma tarihi bir hafta ile bir ay sonraya belirlenecek. Tüm şartlar yerine getirilirse, duruşma günü  boşanmaya karar verilir. Makul karar taraflara verildikten sonra, temyiz süresi sona erdiğinde makul karar kesinleşir. Bu gibi durumlarda çekişmeli boşanma davası bir ila üç ay içinde tamamlanacaktır.

Boşanma Davası (2022) Nasıl Açılır?

Başvuru sahipleri, boşanma başvurusu ekinde kimliklerinin bir kopyası ile aile mahkemesine veya kanuni veraset dairesine başvururlar. Boşanma davası 2022 nasıl açılır özelinde burada gerekli harç ve masraflar ödendikten sonra davacıya davanın görüldüğü mahkemeyi ve dosya numarasını belirten bir belge gönderilir. Davanın açıldığı tarih, ücret ve masrafların yatırıldığı tarih olarak kabul edilir. Anlaşmalı boşanma davası açan davacı, dilekçeye boşanma tutanağı da eklemek zorundadır. Bir avukat boşanmak için başvurursa, başvuruya boşanma vesayet sistemi eklenmelidir.

Boşanma Davasında Davayı İlk Açan Taraf (eş) Avantajlı Mıdır?

Boşanma davasında davayı ilk açan taraf (eş) avantajlı mıdır? Evet kesinlikle. Özellikle eş farklı şehirlerde yaşıyorsa, boşanma davasının hangi mahkemede açılacağına davayı ilk açan eş karar verir. Yukarıda belirtildiği gibi, davacılar yaşadıkları, davalının eşinin bulunduğu veya son altı aydır birlikte yaşadıkları mahkemede dava açabilirler.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.