istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Hangi Bilinmeyen Tehditler Su Depolarınızı Tehlikeye Atabilir?

İletişim


Fiziksel ve kimyasal olarak pek çok kirliliğe ortam hazırlayan su depolarının belirli aralıklar ile temizlenmesi gerekmektedir. Düzenli aralıklar ile temizlenmeyen ve içerisine klor atılmayan su depolarında zamanla mikrop oluşumları gözlemlenebilmektedir. Bakımı zamanında yapılmayan su depolarının klor etkisi de kendisini kaybedince mikroorganizmalar çoğalmaya başlamaktadır. Böylece içme suyunuz artık kullanılamaz bir duruma gelir.

Su deposunun kullanılabilirlik oranını ortadan kaldıran şeyler bunlarla sınırlı değildir. Çamur, kir, pas, kum, yosun ve küf gibi etmenler de suyunuzu kalitesiz ve içilmez bir duruma getirmektedir. Bakım zamanı geçen suyun zaman rengi değişir ve kokmaya başlar. İçme suyu olarak kullanılmadığı için herhangi bir zararı olmadığını düşünürsünüz ancak su depoları ile sebze, meyve yıkanır veya banyo yapılır. Bunun sonucunda ise bakterilerin size ulaşması kısa sürede gerçekleşir.

Su Depolarında Meydana Gelen Tehditler

Su depolarının kirlenmesinin birden çok sebebi bulunmaktadır. Özellikle suyun niteliği, sıcaklığı ve kullanılan deponun özellikleri suda meydana gelen değişimlere etki etmektedir. Su deposu için hemen tıklayıp detaylı inceleyin.

Tüm bu sebeplerin yanı sıra suyun içerisinde bulunan klorun zamanla etkisi yitirmesi de suyun kullanılabilirlik durumunu ortadan kaldıracaktır. Böylece su kötü kokmaya başlar ve su kalitesiz bir duruma düşer. Su, dünyadaki en önemli konulardan birisidir ve suyu muhafaza etmek suyun kendisi kadar özen gösterilmesi gereken durumlardandır.

Dünyada yaygın olarak kullanılan su depoları genellikle fiber, galvaniz, polyester, polietilen ve paslanmaz depolardan oluşmaktadır. Eğer sağlıklı bir su deposu kullanımı gerçekleşmez ise insan sağlığına olumsuz etkileri olan birçok sorunla baş başa kalmak mümkün hale gelir.

Su Depolarını Tehlikeye Atan Tehditler Nasıl Ortadan Kaldırılabilir?

Su depoları, su dağıtım sistemlerinin önemli parçalarını oluşturmaktadır. Bundan dolayı su depolarında meydana gelebilecek olumsuzluklar insan hayatını kötü yönden etkileyebilir. Bu durumları ortadan kaldırabilmek için bazı faktörlere dikkat etmek gerekmektedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Su depolarına dışarıdan su girmemeli ve içerideki suda dışarıya sızmamalıdır. Sızdırmazlık özelliği bir depo için son derece önemlidir.
  • Depo sistemleri kesintisiz olacak şekilde üretilmelidir. Bundan dolayı iki farklı bağlantı oluşturabilen sistemlere sahip olması gerekmektedir.
  • Su deposunun yüzey hatları temizlenebilir bir malzeme ile yapılmalıdır.
  • Su deposunun içi suyun hareketlerini iyi bir şekilde düzenlemelidir.
  • Tüm depoların kapakları kapatılmalı ve içerisine herhangi bir şeyin girmesine izin verilmemelidir. Paslanmaz depo ve diğer su deposu seçeneklerine bakılabilir.

Suyun kaynağından tüketimine kadar her şey insan sağlığının korunması amacı ile oluşturulmalıdır.

Su Depolarındaki Bilinmeyen Tehditlerin Temizlenme Süreci

Su depolarında genel bir temizlik yaparak suyun tamamen boşaltılma işlemlerinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda depodaki sular tam olarak boşaltılamasa da hidrofor seviyesine indirilebilmektedir. Depoda bulunan suyun tamamı boşaltıldıktan sonra dipte bulunan çamur, yosun, kir ve kum gibi maddeler dışarı atılır.
Depoların yalnızca dipleri değil, duvarlarında da pas ve kirler olmaktadır. Kimyasal maddeden olmayan çözücüler kullanılarak duvarda bulunan tüm kirin çözülmesi sağlanmaktadır. Basınçlı su uygulamalarını yerine getirerek deponun hem diplerindeki pisliklerden hem de duvarlarındaki kirlerden arındırılma işlemleri yapılır. Aydınlatmalar kullanarak deponun içerisinde herhangi bir pisliğin kalıp kalmadığı kontrol edilir. Deponun içerisinde az da olsa pislik ve kir kaldıysa ikinci defa basınçlı su verilerek temizlenmesi sağlanır.

Şebeke suyu için kullanılan su depolarının yılda iki defa temizlenmesi oldukça önemlidir. Böylece belirli aralıklar ile temizlenen su depolarını endişe duymadan kullanmak mümkün hale gelmektedir.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.