Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Göz altı morluklarına çiğ patates! Morlukların sebebi kalıtsal da olabilir uykusuzluktan da…

İletişim


Çevrenizde göz altı morluklarından şikayet edenler ve bu görünümden dolayı yaz kış gözlük kullanmayı tercih edenler olabilir. Bu morluklar yapısal, kalıtsal veya başka bir sağlık sorunlarından kaynaklanabilir.

Göz altındaki deri çok ince ve bu deri altındaki geniş damarlardan kan akarken deriye mavimsi bir renk veriyor. Deri ne kadar saydam ve açık ise bu halkalar da o kadar belirgin gözüküyor. Yani gözlerin altı çoğunlukla morsa, ilk olarak bu noktanın hatırlanması lazım.

Tabi bunun dışında göz altlarında mor halkaların farklı oluşma nedenleri de var. Örneğin saman nezlesi olanlarda, özellikle polen mevsiminde bu halkalar daha belirgin olur. Gözleri kaşımaya sebep olan bazı alerjik rahatsızlıklar da sürtünmeden dolayı göz altlarını morartır.

GÜNEŞ, GÖZ ALTI MORLUKLARINA SEBEP OLABİLİR

Güneş altında fazla kalındığında da göz altları morarır. Çünkü güneş ışınları derideki hücrelerde melanin yapılmasını artırır. Melanin de deriye koyu bir renk verir.

Göz altındaki morarmaların bir diğer sebebi damarları genişletme özelliği olan ilaçlar. Ayrıca beslenme bozukluklarında da göz altında morarmalar oluşabilir.

UYKUSUZLUK VE YORGUNLUĞA DİKKAT!

Uykusuz ve yorgunluk da bu morarmaların sebeplerinden. Bu unsurlar derinin solmasına, bu da derinin hemen altındaki damarların daha belirgin olarak görülmelerine, yani mor halkalara yol açıyor.

Mor halkaların bir sebebi de kan akımının yavaşlaması yani dolaşım bozukluğu. Kardiyo-egzersizler ile dolaşım hızlandırıldığında bunlar kaybolabilir. Vücudun susuz kalması da benzer bir mekanizma ile mor halkaların oluşumun kolaylaştırabilir.

ÇİĞ PATATES İLE GÖZ ALTI MORLUKLARINI GİDEREBİLİRSİNİZ

Mor halkaların tedavisi için altta yatan sebep araştırılmalı. Bunun dışında çiğ patates dilimlerinin veya çay torbalarının gözler altına uygulanması en popüler yöntemlerden birkaçı. Bol sıvı içilmesi ve yeterli uyku da bu hoşa gitmeyen bu halkaların azalmasına yardımcı olabilir. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.