Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Göğüs Estetiği Sonrasında İyileşme Süreci

İletişim


Göğüs estetiği sonrası iyileşme süreci ne kadar sürüyor, nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu gibi sorular, operasyon geçiren herkes tarafından sıklıkla merak ediliyor. Operasyonların iyileşme süreçleri dahil olmak üzere tüm süreçler hakkında detayları hazırladık.
Bildiğiniz üzere ülkemizde en sık başvurulan estetik operasyonlar arasında meme estetiği yer alıyor. Kadınların başvurduğu bu operasyonların farklı türleri mevcuttur. Her operasyonunun uygulama şekli de farklılık gösterdiği için iyileşme süreçleri değişkenlik gösterebilir.
Yine hastadan hastaya da iyileşme süreçlerinin farklı olabileceğini söyleyebilirsiniz. Hastanın hücre yenilenmesi, dokularının durumu gibi etkenler iyileşme sürecini etkiliyor. Bunların yanı sıra yine hastanın ameliyat sonrası yaptıkları da iyileşme süreçlerinde etkin rol oynuyor. Tüm bu detayların hepsine içeriğimizden ulaşabilirsiniz. Ameliyatlardan önce sonra neler yapılır? Silikon ameliyatlarından sonra nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu ve benzeri tüm soruların yanıtları sizlerle…

Göğüs Estetiği Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme, normal şartlarda son derece hassas bir organdır. Bu nedenle de meme estetiği yaptıracak kadınların aklına takılan birden fazla soru oluyor. Bu sorulardan biri de operasyon öncesi ve sonrası süreçlerin nasıl ilerlediğidir. Her operasyondan önce ve sonra operasyonu yapacak hekim tarafından hastaya detaylı bilgi aktarımı yapılır. Hastalar bu direktiflere uyduğu sürece operasyon süreçleri gayet sağlıklı ve hızlı bir şekilde ilerler. Göğüs estetiği öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gerekenleri iki ayrı başlık şeklinde aktaralım.

·Meme Ameliyatı Öncesi

Göğüs estetiği ameliyatlarından önce dikkate almanız gereken pek çok unsur bulunuyor. Meme estetiği öncesi dikkate almanız gerekenleri kısaca sıralayalım:

 • Doktor seçimine ultra özen göstermeniz ve alanında uzman bir doktordan hizmet almanız gerekiyor.
 • Ameliyatlardan önce ağrı kesici kullanımını durdurmanız gerekiyor.
 • Ameliyat öncesinde, doktor tarafından istenen tüm tetkik ve tomografileri kesinlikle son güne bırakmamanız gerekiyor.
 • Meme estetiği ameliyatlarına belirtilen ameliyat saatinden 2 saat kadar önce gitmeyi unutmamalısınız.
 • Kronik hastalığınız ve buna bağlı kullandığınız ilaçlar varsa, bunları mutlaka operasyonu yapacak doktorunuza iletmeyi unutmamalısınız.
 • Daha evvel ailenizde ya da sizde kanser tedavisi hikayeleri varsa bunu mutlaka doktorla ameliyat öncesinde paylaşmayı unutmamalısınız.
 • Yeni doğum yapıp emzirme sürecindeyseniz bu süreçlerin üzerinden 9 ay geçmesini beklemelisiniz.
 • Ameliyat öncesi, iyi dinlenmeli ve ameliyat günü uykusuz olmamaya özen göstermelisiniz.

Meme ameliyatlarının tümünden önce dikkate almanız gereken unsurlar kısaca bunlardır. Bu unsurların yanı sıra göğüs estetiği sonrası ve öncesi için zaten doktorunuz sizi detaylı olarak bilgilendirecektir. Doktorunuzun verdiği bilgileri, kesinlikle dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Aksi durumlarda beklenmedik sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

·Meme Ameliyatı Sonrası

Meme ameliyatlarından sonraki süreç oldukça önemlidir. Özellikle operasyonun sonuçlarının kalıcı olması ve iyileşme sürecinin hızlanması adına önemli olduğunu vurgulamak gerekiyor. Bu noktada göğüs ameliyatı sonrası dikkate almanız gerekenler şunlardır:

 • Göğüs ameliyatlarından sonra doktorunuzun belirttiği her detayı dikkate almanız gerekiyor.
 • Ameliyattan sonra bir gün hastanede kalıyorsunuz. Eğer bir sorun görülmezse taburcu edilirsiniz.
 • Taburcu olduktan sonra ağır kaldırmaktan uzak durmalısınız. Yaklaşık 6 ay kadar ağır kaldırmamanız gerekiyor.
 • Sıcak aylarda ameliyat olduysanız, ameliyat bölgesinde ter oluşumunu minimum seviyeye indirmelisiniz. Çünkü ter oluşumu bakteri ve mantara neden olup yarayı daha kötü hale getirebilir.
 • Yoğun kol hareketi yapmanıza neden olacak aktivitelerden uzak durmaya özen göstermelisiniz. Bu ameliyat yaranızın daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Aşırı sıcak ortamlardan uzak durmalısınız.
 • Dengeli ve düzenli beslenmeniz iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 • Omur ve kol bölgesinde oluşacak kireçlenmeleri önlemek için doktorun önerdiği egzersizleri yapmalısınız.
 • Ağır egzersizlerden ve spordan uzun süre uzak durmalısınız.

Belirtilen tüm bu hususları göğüs estetiği sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak adına dikkate almanızı öneriyoruz. Bunlara ek olarak operasyonu uygulayan doktorunuzun direktiflerini iyice dinleyerek uygulamaya özen göstermeniz gerekiyor.

Meme Ameliyatı Sonrası Sıkça Sorulan Sorular

Meme estetiği operasyonu geçiren her kadının aklında çeşitli sorular kalabilir. Genel olarak operasyondan sonra hastaların soruları benzerlik gösteriyor. Bizde tüm bu soruları derleyerek yanıtlarını hazırladık. Meme ameliyatı sonrası hastalar tarafından sıkça sorulan sorular ve yanıtları şu şekildedir:

·Silikon Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Uzun Sürer Mi?

Meme estetiği operasyonları arasında yer alan meme büyütme estetiğinde, iyileşme süreci biraz yavaş ilerler. Açılan kesilerin yarası kısa süre içerisinde iyileşse bile iç kısımlarda iyileşme uzun sürecektir. Bu nedenle de ameliyat sonrasında dikkate almanız gereken hiçbir unsuru es geçmemelisiniz. Genel olarak tam ve etkin iyileşme süreci 6 ay kadar devam eder. Yani silikon ameliyatı sonrası iyileşme süreci biraz da hastanın operasyon sonrası ne kadar dikkatli olduğuna bağlıdır.

·Silikon Ameliyatı Sonrası Masaj Nasıl Yapılır?

Meme büyütme operasyonlarından sonra silikonun yerleşimi çok önemlidir. Takılan silikonun yanlış pozisyonlardan kaynaklı kaymaması gerekiyor. Bunu önlemenin en iyi yolu ise silikon ameliyatı sonrası masaj yapmaktır. Masaj detayları, operasyonu yapan doktor tarafından iletilir.

·Meme Estetiği Sonrası Emzirme Yapılabilir Mi?

Meme estetiği operasyonlarında hastanın doğum ve emzirme geçmişi dikkate alınır. Normal şartlarda doğum ve emzirme döneminin üzerinden 9 ay geçmediği sürece operasyon uygulanmaz. Bu süreden sonra sağlıklı bir şekilde her kadın, meme estetiği ameliyatı yaptırabilir. Ameliyattan sonra doğum olması halinde kesinlikle silikonlar emzirmeyi ve süt oluşumunu olumsuz etkilemez. Yani bebeğinizi normal şekilde emzirebilirsiniz.

·Meme Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Zaman İyileşir?

Yapılan tüm meme ameliyatı sonrası dikişler, oldukça hızlı şekilde iyileşir. Bu iyileşme sürecinin hızlı olması hastanın dikkatine bağlıdır. Yaranın ilk iyileşme evresi, yaklaşık olarak 10-15 gün kadar devam ediyor. Memenin tam ve sağlıklı bir hale gelmesi ise ortalama olarak 3 ay kadar sürebilir. İç kısmın ve fark edilmeyen yaraların iyileşmesi ve memenin tam sağlıklı hale gelmesi ise neredeyse 1 yıl kadar sürebilir.

Meme ameliyatlarından sonra nelere dikkat etmeniz gerektiğini ayrıntılı olarak aktardık. Bu bilgilerin yanı sıra operasyonu uygulayan doktor tarafından verilen direktifleri de dikkate almayı kesinlikle unutmamalısınız.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.