izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Geçmişten Günümüze Yabancı Uyrukların Taşınmaz Mal Edinmesi

İletişim


Türkiye Asya ve Avrupa kıtalarının bağlantı noktasına yer alırken Orta doğu ülkelerine coğrafi yakınlığı ve Orta Asya’ya geçiş ülkesi olarak yabancı uyruklu kişiler için her zaman bir köprü görevi görür. Property TR müşterilerine bu muazzam coğrafyadan çeşitli yatırım fırsatları yaparken günümüz kurallarına hakimdir. 10 yıldır profesyonel hizmet verirken Türkiye’nin yabancılar için yatırım fırsatlarını doğurmasını geçmişten gelen bilgileriyle harmanlar.

Cumhuriyet Öncesi Dönemde Yabancı Uyruklara Gayrimenkul Satışı

Osmanlı devleti 19. Yüzyıl öncesinde yabancı uyrukluların arazi almasına izin vermezdi. Avrupa’da derebeylik dönemi görülürken toprağın mülkiyetinin devlete ait olması merkezi otoriteyi sağlamak için önemliydi. 1868 yılında çıkarılan kanun ile yabancılara taşınmaz mal elde etme hakkı verildi. Buna göre yabancılar belirtilen bölgelerden gayrimenkul satın alabilirdi.

2003 Yılına Kadar Yabancıların Gayrimenkul Edinmesi

Mütekabiliyet yasası gereğince yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’den taşınmaz mal almasına izin verildi. Buradaki mallar miras bırakılabilir ve satılabilirdi. Bu yasa ile yabancıların Türkiye’den alabileceği alan 30 hektar ile sınırlandırıldı. Güvenlik bölgeleri dışında ve askeri yasak bölgeler haricinde yabancılar dilediği konutu alabilirdi.

2003-2005 Yılı Kanun Değişikliği

Yabancı kişilerin satın alabileceği alan yine 30 hektar olmakla birlikte miras yolunda karşılıklılık esası kaldırılmıştır. Değiştirilen yasa ile ülkenin köylerine de yabancılara ev satışı yasal hale getirilmiştir. 2005 yılında anayasa mahkemesinin düzenlemesi ile askeri bölge güvenlik bölgesi devam etmekte olup sınırlandırmanın kaldırılması Bakanlar Kurulana bağlanmıştır.

2006-2008 Dönemi

2005 yılının sonunda yapılan değişiklik ile ülke genelindeki taşınmaz mal alanı 30 hektardan düşürülmüştür. Kendi ülkesinde T.C vatandaşlarına taşınmaz mal alınımına izin verilmeyen ülke vatandaşları içinde aynı hak geçerli olduğu için gayrimenkul satışı kaldırılmıştır. Karşılıklılık esasına dayanmadan hiçbir yabancı uyruklu kişi ve ticaret firması ülkede yatırım yapamazdı. İstisnaları olmakla birlikte 2009 yılına kadar bu yasa yürürlükte kalmıştır.

Günümüzde Mütekabiliyet Yasası

Bugün yabancı uyruklu kişilere karşı halen karşılıklılık esası uygulanır. Buna göre:

 

  • Ülkemizde karşılıklılık bulunması ülke 43
  • Karşılıklılık olan ülke sayısı 56

Olmuştur. 56 ülkeden yabancı uyruklu kişiler belirtilen sınırlar dahilinde Türkiye’den ev alabilir ve miras bırakabilir. Property TR bu bağlamda tüm dünya ülkelerinin vatandaşlarına yatırım danışmanlığı hizmeti sunar

Yabancılara Emlak Danışmanlığı

Profesyonel firma 10 yıldır yabancı uyruklu kişilere Türkiye’den seçkin emlak danışmanlığı sunar. Türkiye’den gayrimenkul almak istiyorsanız propertytr.com adresini ziyaret ederek tüm projelerini görüntüleyebilirsiniz. Türkiye’den gayrimenkul almak isteyen yabancıların ikamet izninin bulunması gerekmez. 2644 Tapu kanununa göre sınırlı ayni hak ile tüm karşılıklılık esasına gereğince tüm yabancılar ev alabilir.

Günümüzde ülke genelinde yabancıların toplam sahibi olduğu alan 30 hektarı geçemez. Bu miktarın aşılması ile fazla olan alan tasfiye edilir. Property TR emlak danışmanlığı ile kişilere tanınan gayrimenkul fırsatlarını değerlendirerek avantajlara sahip olabilirsiniz. Görmek istediğiniz proje firma tarafından gezdirilerek sabırla tüm sorularınız giderilene kadar yardımcı olunur. Alanında uzman ve yetkili kişilerin yer aldığı kişiler hayallerinizdeki evi size verebilmek için tüm yatırım araçlarını değerlendirir.

Firma aradığınız gayrimenkulü size sunduktan sonra alım işlemlerinde de yardımcı olur ve izlenmesi gereken tüm adımları anlatır. Sadece satış öncesi değil satış sonrası da müşterinin yanında yer alır. Gayrimenkul işlemleri Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından yürütülür. Randevu alındıktan sonra gerekli evrakların tamamlanması ile işlem kısa sürede sonuçlanır.

Dünyanın her yerinden Türkiye’de gayrimenkul almak isteyen kişilere kusursuz ve profesyonel hizmet sunan Property TR irtibata geçerek en iyi yatırımı yapabilirsiniz. Aynı zamanda Turkish Citizenship ( Türk Vatandaşlığı) konusunda uzman ekibi ile yabancılara yardımcı olmaktadır. Daha detaylı bilgi için www.propertytr.com

 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.