istanbul seo undefiend undefiend undefiend

French Bulldog Köpeklerde Merak Edilenler

İletişim


 
Son derece sevecen olmaları ile bilinen French Bulldog köpek cinsi, boyut olarak küçük olan bir cinstir. Sevecen karakterleri ve küçük boyutları ise bu cinsin özellikle apartman dairesinde yaşayan hayvan severlerin öncelikli tercihi olmasını beraberinde getirmiştir. French Bulldog köpek ırkının ortaya çıkış hikayesi ise aslında oldukça olumsuzdur. Çünkü söz konusu ırkın tarihçesine bakıldığında 19. Yüzyılda patili dostlara karşı var olan duyarlılığın günümüzdeki seviyesinde olmadığı görülecektir. Bunun temel dayanağı ise şudur; o dönemlerde köpekler, dövüştürülmek amaçlı sahiplenilen canlılar olmuşlardır. Köpek dövüştürmeye ilgisi olmayan insanlar ise daha küçük bir ırk olan bulldogların ortaya çıkmasına vesile olmuşlardır.

French Bulldog Köpeklerde Bakım

Sevecen bir patili olan ve canlı yapısı ile adeta insanların enerjilerini yükselten French Bulldog, bakılması zahmetli olmayan bir ırktır. Özellikle tüy bakımı konusunda bu zahmetin neredeyse tamamen ortadan kalktığını söylemek bile mümkündür. Bunun temel nedeni ise tüy boyutunun kısa olması ve yine tüy dökülme oranının az olmasıdır. Tüy yapısının parlak kalması için ise haftada bir taramak yeterlidir.

French Bulldog ırkı, hareketli ve canlı olmasına karşılık dinlenmeye ihtiyaç duyan bir ırktır. Bu sebeple günlük egzersizine özen gösterilmeli, egzersiz sonrası ise dinlenmesi ihmal edilmemelidir. Özellikle çalışan kişilerin sabahları bu patili dostları ile zaman geçirerek onları yormaları, akşama kadar dinlenmelerini ve uyumalarını mümkün kılacaktır.

Ev ortamının sahip olduğu sıcaklık, bu ırk için oldukça önemlidir. Özellikle ortam sıcaklığının 2 derece üzerinde olmaması gereklidir. 25 ila 25 derece civarlarına ulaşan sıcaklık, patili dostunuzun sağlığı ve huzuru açısından istenmeyen durumlar ortaya çıkaracaktır.

Sevecen, insanlarla iyi anlaşan ve evin içerisinde cıvıl cıvıl gezerek enerjinizi yükseltecek olan French Bulldog ırkı, evde uzun süreler boyunca yalnız bırakılmamalıdır. Yalnız bırakıldığı zaman aralığının artması, patili dostunuzun kaygı ve huzursuzluk gibi istenmeyen duygularla karşı karşıya kalmasına sebep olacaktır. Kendisinin her zaman o canlı ve neşeli yapısını koruyabilmesi için öncelikli olarak sizin sevgi ve ilginize ihtiyacı vardır.

French Bulldog Köpeklerde Beslenme

French Bulldog beslenme konusu da pati severlerin gündeminde olan bir konudur. Bunun temel nedeni, bütün patililerin farklı özellikler göstermesi ve bunların bir sonucu olarak farklı beslenmesi gerekliliğidir. Bu ırk için  beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler ise aşağıda değinildiği gibidir.

  • Beslenme konusundaki en temel unsur, patili dostunuzun fizyolojik yapısıdır. Kendi fizyolojik yapısına uygun mamanın seçilmesinin yolu ise, alanında uzman bir veteriner hekimden geçmektedir. Bu sebeple en doğru beslenme düzeninin veteriner hekim tarafından oluşturulacağı unutulmamalıdır.
  • Yavruların anne sütüne ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç, özellikle 6 ile 8 hafta boyunca geçerlidir.
  • Serbest beslenmenin ise dördüncü aya kadar sürebileceği bilinmektedir. Ancak kilo konusuna dikkat etmekte fayda vardır. Çünkü French Bulldog ırkı, kilo almaya eğilimli bir yapıdadır. Bu sebeple mama miktarına ve sıklığına özellikle dikkat edilmelidir.

French Bulldog Eğitimi ve Sosyalleşme Süreci
French Bulldog eğitimi zahmetsizdir. Bunun temel nedeni, söz konusu ırkın öğrenmeye açık olmasıdır. Öyle ki sahibinden gelecek olan birçok komutu algılayıp uygulayabileceğini söylemek de mümkündür. Ancak bunun için dikkat edilmesi gereken birtakım unsurların elbette ki vardır. Bu unsurlar ve French Bulldog eğitimi ile ilgili temel detaylar ise aşağıda verildiği gibidir.
 

  • French Bulldog Tuvalet Eğitimi

Bütün köpek ırklarında olduğu gibi bu ırkta da tuvalet eğitimine erken başlamak son derece faydalı olacaktır. Bunun için ideal zaman aralığı ise 2 ila 5 aylık oldukları zaman arığıdır. Eğitimi kolaylaştırmanın en temel yolu ise ödüllendirmektir.

  • French Bulldog Sosyalleşme Eğitimi

French Bulldog ırkı, son derece sevecen bir ırk olmasına karşılık diğer köpekler ile yüksek samimiyet oranına sahip değildir. Öyle ki, diğer köpekler ile iletişim seviyelerinin orta seviyede olduğunu söylemek mümkündür. İnsanlar ile olan iletişimleri ise, buna oranla daha fazladır. Bununla birlikte havlama ya da ısırma gibi eğilimlerinin varlığından söz etmek mümkün değildir.
 
French Bulldog ırkı köpeklerin çocuklar ile iletişimleri kuvvetlidir. Ancak bunun için doğrudan yaklaşmak yerine yavaş yavaş yaklaşmak ve samimiyeti zaman içerisinde arttırmak gereklidir. Bunun temel nedeni, ürkek yapılarıdır. Aynı durum yabancı kişiler için de geçerlidir. Onları ürkütmeden, yavaş yavaş ve sevecen bir tavır ile yaklaşmak, iletişim sürecinin hızlanmasını beraberinde getirecektir.
 
Daha fazla bilgi için; https://patigen.com/french-bulldog/
 
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.