Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Endüstriyel Boya Sökücü Kimyasal Nedir?

İletişim


 
Endüstriyel boya sökücü kimyasal nedir? Sanayi alanlarında yaygın olarak kullanılan kimyasal türlerinden biridir. Metal yüzeyine yeni bir boya işlemi yapılacağı zaman, araç bakım ve boyama işlemlerinde ve askeri teçhizatın bakım çalışmalarında bu ürünün yaygın olarak kullanım alanı bulduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında ev ya da işyerlerinin iç ve dış cephe boyama işlemlerinden önce yapılacak olan boya sökme işleminde endüstriyel boya sökücü kimyasal kullanılır.
Boya sökücülerin içeriğinde, boyanın içeriğinde bulunan katkı maddesine nüfuz eden maddeler bulunur. Bahse konu ürünlerin kullanımında farklı formlarda üretilen çeşitler tercih edilebilir. Jel, sıvı ya da farklı formlarda satışı yapılan ürünleri, DNC Kimya boya sökücü kimyasallar kategorisinde bulabilirsiniz. Örneğin toz ve yaş boyaların sökülmesi için bir endüstriyel boya sökücü kimyasal satın almak isterseniz DNCOL PAINT 220 ürünümüzü tercih edebilirsiniz.

Boya Sökücü Kimyasal Nasıl Kullanılır?

Endüstriyel boya sökücü kimyasal kullanımında farklı yöntemleri tercih edebilirsiniz. Uygulama yapılacak olan yüzeyin özelliklerine göre silme, püskürtme ya da daldırma yöntemlerini kullanabilirsiniz. Her türlü uygulama işleminden arzu ettiğiniz verimi alabilirsiniz. Kullanım alanının özelliğine göre boya sökücü tercihinizi yapabilirsiniz. Bu kapsamda öncelikle ürünlerin nerelerde kullanıldığını bilmeniz gerekir. Boya sökücü kimyasal türlerinin genel anlamda kullanıldığı alanları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Oto boyalarının sökülmesi ve yerine yeni bir boyama işleminin yapılacağı durumlarda,
 • Cam yüzeylerde bulunan boyanın sökülmesinde
 • Jant Boya Sökücü olarak araçların jantlarının boyalarının sökülmesinde
 • Yağlı boya ile boyanmış olan duvardaki boyanın sökülerek yerine farklı cinste bir boyanın kullanılması durumunda,
 • Mobilya ve ahşap sektöründe yapılan yanlış boyama işlemlerinde boyanın temizlenmesinde,
 • Sanayi alanlarında kullanılan makinelerin üzerinde boya kirliliğinden kaynaklı olarak kötü bir görüntü oluşması durumunda boya sökücü kimyasal kullanılabilir.

Endüstriyel boya sökücü kimyasal, hangi sektör alanında kullanılırsa kullanılsın ürünlerden arzu edilen verim alınabilir.  Form durumuna göre ürün seçimini de kategori içinden yapabilirsiniz. Örneğin daldırma yapılamayacak kadar büyük ebattaki metal ya da alüminyum yüzeydeki boya kalıntılarını çıkarmak için jel boya sökücü kullanabilirsiniz. Bu kapsamda kullanabileceğiniz ürünümüz DNCOL PAINT 220 JEL’dir. Solvent bazlı olarak üretilen bu kimyasaldan kısa süre içinde sonuç alabilirsiniz.
Endüstriyel boya sökücü kimyasal kullanımının nasıl olması gerektiğine karar verilirken kimyasalların hangi formda üretilmiş olduklarını dikkate almanız gerekir. Doğru boya sökücü kullanımı ile arzu edilen verimin kısa süre içerisinde alınması mümkündür. Ürünleri nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili teknik bilgileri ürünlerin üzerinde yer alan kullanma talimatlarında görebilirsiniz. Bu talimat esaslarına göre ürün kullanımını gerçekleştirdiğinizde istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Endüstriyel Boya Sökücü Kimyasal Kullanımında Daldırma Yöntemi

Boya sökücü ürünlerin kullanımında en etkili ve pratik uygulama daldırma yöntemidir. Söz konusu yöntem, adından da anlaşılacağı gibi malzemenin daldırma havuzlarına batırılması suretiyle yapılan bir uygulamadır. Bu sayede malzemenin tüm yüzeye nüfuz etmesi sağlanabilir. Yapılan etkin uygulama ile malzeme yüzeyindeki boyanın kısa süre içinde yüzeyden kaldırılması mümkündür.
Daldırma havuzlarına yeterli miktarda endüstriyel boya sökücü kimyasal kullanımında istenen etkinin kısa sürede gerçekleştirilmesi sağlanır. Sıvı ya da toz formda bulunan boya sökücüleri daldırma havuzlarında kullanabilirsiniz. Daldırma yapılacak olan havuzların saç ya da paslanmaz yapıda olması gerekir. Ürün kullanımındaki istenen sıcaklık seviyesinin elde edilmesi için rezistanslardan istifade edebilirsiniz.
Hazır sıvaların sökülmesi için de boya sökücü kimyasalları kullanabilirsiniz. Bu kapsamda ürün ihtiyacınız için DNCOLEX MNR ürününü satın alabilirsiniz. Söz konusu ürün uygulaması sonrasında iç ve dış cephe duvarlarında bulunan mineralli özellikteki hazır sıvaların sökülmesini sağlayabilirsiniz. Ürünlerin kullanımı ve fiyat bilgisi ile ilgili firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Firma görevlilerimiz sizlere her türlü konuda destek olacak ve tatmin olacağınız seviyede indirim yapacaktır. Endüstriyel boya sökücü kimyasal satın alırken kaliteyi ön planda tutuyorsanız DNC Kimya ile aradığınızı bulabilirsiniz.

DNC Kimya Boya Sökücü Kimyasal Çeşitleri Nelerdir?

 • Alkali karakterli boya sökücü
 • Asidik karakterli boya sökücü
 • Duvar boya sökücü
 • Jant Boya Sökücü
 • Ahşap Boya Sökücü
 • Mobilya Boya Sökücü
 • Silikonlu Boya Sökücü
 • Plastik Boya Sökücü
 • Dış cephe boya sökücü
 • Boya Sökücü Jel
 • Yağlı Boya Sökücü
 • Oto Boya Sökücü
 • Vernik Boya Sökücü

Gibi boya sökücü çeşitleri bulunmakla beraber, tüm yüzeylere uygun boya sökücü kimyasallar üretip geliştirme kapasitesine sahip bir firmadır.
Herhangi bir yüzeyden boyayı çıkarmak veya sıyırmak nadiren kolay bir iştir. Her yüzey boyayı farklı alır ve her boya türü yüzeylere farklı tepki verir. Çevresel koşulları ekleyin ve boyayı çıkarmak için biraz çalışma ve genellikle bir miktar dirsek yağı gerekir.

Metalden Boya Nasıl Çıkar?

Klasik metotlarda bireysel olarak boya çıkarma metodları uygulanabilir. Kapı, dolap veya mobilya donanımı veya çıkış kapakları gibi  boyayla kaplanmış veya sıçramış küçük metal eşyalarınız varsa, kabartma tozu  ve kaynar su boyanın çıkarılmasını kolaylaştırabilir. Nesneler ısıtıldığında, metal ve boya farklı oranlarda genişleyerek bağın kopmasına neden olur. Ancak endüstriyel alanda ve süreçleri kolaylaştırmak için mutlaka boya sökücü kimyasallar kullanılmalıdır. Metal yüzeyden boya çıkarma işlemi endüstriyel kimyasallar ile çok kısa sürede boya sökme yapılabilmektedir.

En İyi Boya Sökücü

En iyi boya sökücü kimyasallar; kimyasal sertlik, çevre dostu olma, maliyet, işlevsellik ve müşteri incelemeleri gibi faktörlere yakından bakarak piyasadaki en popüler boya sökücü ürünleri DNC Kimya frimamızda bulabilirsiniz.

Boya Sökme İşlemi İçin İpuçları

 • Zararlı kimyasal metilen klorür içeren ürünlerden kaçının
 • Boya sökücüyü yalnızca dış mekan gibi çok iyi havalandırılan bir alanda kullanın.
 • Boya sökücüleri kullanırken daima uygun koruyucu ekipman kullanın: kalın eldivenler, gözlükler, maske ve kollarınızı ve bacaklarınızı kapatan koruyucu giysiler.
 • Çevrenizdeki ortamı koruyun , çünkü toksik olmayan boya sökücüler bile arka bahçenizin florasını etkileyebilir. Mümkünse çevredeki çimleri ve bitkileri hafif plastikle örtün.

Boya sökücü kimyasal uygulanan ahşap, metal ve duvar yüzeylerinden birkaç kat lateks ve yağ bazlı boya, vernik, cila, gomalak ve daha fazlasını tek bir uygulamayla sıyırabilirsiniz. Birçok kullanıcı, sonuçları 30 dakika kadar kısa bir sürede görür.

Sağlık ve Güvenlik

Daha da önemlisi, herhangi bir türde boya sökücü kullanırken, bazı temel sağlık ve güvenlik hususlarının farkında olmak önemlidir. Boya sökücüler kimyasallar içerir ve bu nedenle bunlarla uğraşırken doğal tehlikeler vardır.
 

 • Her zaman etiketleri ve ürün veri sayfalarını okuyun. Her boya sökücü kendi MSDS raporu ile gelir, aynı zamanda kendi riskleriyle de vardır. Kendi sağlığınız ve güvenliğiniz ile kumar oynamayınız.
 • Bu kimyasal dumanların solunması sağlığınız için zararlı olabilir. Kapalı mekanlarda çalışırken her zaman iyi havalandırılan yerlerde çalıştığınızdan ve gerektiğinde solunum cihazı taktığınızdan emin olun.
 • Cilt temasından kaçınmaya özen gösterin. Boya sökücüler cildinizi tahriş edebilir ve bazen sadece kızarıklıktan daha fazlasına neden olabilir. Uygun eldivenler ve diğer koruyucu giysiler giyin.
 • Gözlerinizi koruyun ve ciddi hasara neden olabileceğinden, gözlerinize boya sıyırıcı girmediğinden emin olun.
 • Genel olarak, boya sökücüler oldukça yanıcıdır, bu nedenle onları açık alevden uzak tutun. Daha karmaşık formülasyonların yanıcı olmadığını unutmayın.

Bunlar sadece bazı genel güvenlik ipuçlarıdır. Yine, hangi ürünle çalıştığınızdan tamamen emin olmak için, kullanmadan önce daima etiketi, üreticinin ürün Teknik ve Malzeme Güvenliği veri sayfalarını okuyun ve şüpheye düştüğünüzde daha fazla tavsiye için iletişime geçin. 
 
 
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.