izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend

En İyi Saç Ekim Yöntemleri Hangileridir?

İletişim


Saç ekimi işleminde en çok kullanılan teknik FUE tekniğidir. FUE tekniğinin öncülük ettiği bu alandaki gelişmeler, genetik olarak ayarlanmış donör alanından köklerin dikkatli bir şekilde çıkarılmasına ve kel alanların yeniden ekimine olanak tanır. Bu işlemin sonucu tamamen doğal ve daha da önemlisi doğrudur.
Dökülmeler 20 yaşından itibaren görünebilir. Yaygın kellik olarak da bilinen erken kellik veya androgenetik alopesi ilk belirtisi olabilir. Tıbbi açıklama hormonlarla ilgilidir. Spesifik olarak, saç folikülünde testosteronu dihidrotestosterona dönüştüren bir enzim (alfa-5 redüktaz) vardır. Bu süreç saç dökülmesine neden olur. Erken kellik yaşayan kişilerde bu enzimin miktarı ve aktivitesinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Saç dökülmesini durdurmaya yönelik tedaviler çok etkili ve ilerleyici palyatif çözümlerdir, ancak yine de geçicidirler.

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesine DHT neden olabilir, ancak saç dökülmesini durduracak tedaviler var mı? Artık saç dökülmesinin temel nedeni tespit edildiğine göre, bununla mücadele etmek için ne yapabiliriz? Kelliği durdurmanın en etkili yolu, saç derisinde testosteronun dihidrotestosterona dönüşmesini mümkün olduğunca engellemektir. Bir 5-alfa-redüktaz enzim blokeri olan finasterid gibi ilaçlar bu amaca büyük bir başarıyla ulaşır. Benzer şekilde, saç dökülmesiyle mücadele etmenin başka bir yolu da saç derisindeki kan dolaşımını teşvik etmektir, çünkü DHT’nin etkisi foliküllerin düzgün şekilde sulanmasını önler. Topikal minoksidil mikroenjeksiyonları ve zenginleştirilmiş plazma (PRP), saç büyümesini arttırmanın kanıtlanmış iki yöntemidir.

Testosteronun Saç Dökülmesiyle İlgisi Var Mı?

Testosteronun, özellikle erkek ve kadınlarda vücudun işleyişi ve gelişimi için gerekli olduğu zaten açıktır. Ama saç dökülmesi ile nasıl ilişkilidir? Kelliğin ana nedeni, genetik ve hormonal faktörlerin neden olduğu androjenik veya androgenetik alopesi olarak adlandırılır ve ana suçlulardan biri androjenlerdir (erkek cinsiyet hormonları). Bu düşme türü hem erkekleri hem de kadınları etkiler, ancak ilkinde çok daha sık ve agresiftir. En iyi saç ekimi merkezi İstanbul’dadır.

Dihidrotestosteron Erkek Tipi Kelliğe Neden Olur Mu?

Androgenetik alopesi kadınlardan daha fazla erkeği etkiliyorsa ve kanlarında daha yüksek testosteron seviyeleri varsa, ikisi arasında doğrudan bir ilişki olduğunu varsaymak mantıklıdır. Ama gerçek şu ki, öyle değil. Saç dökülmesinin nedeni, 5-alfa redüktaz tip 2 enzimi ile birleştiğinde üretilen testosteronun bir yan ürünü olan dihidrotestosterondur (DHT).
Bu nedenle, ‘suç’ testosteron da değil, 5-alfa-redüktaz enzimindedir. Saçlı deride varsa DHT sentezini sağlayarak folikülleri zayıflatır. Bu nedenle anormal testosteron seviyeleri ile kellik arasında bir ilişki yoktur. Kel erkeklerin vücutlarında kel erkeklere göre daha fazla testosteron yoktur, bunun yerine kafa derisinde DHT varlığından etkilenmek için daha büyük bir genetik yatkınlık vardır.

Testosteronun Vücudumuzdaki İşlevleri

En baştan başlayalım: Testosteron nedir? Cinsel organların gelişimi ve ikincil erkek özellikleri ile ilişkili mükemmel bir erkek seks hormonudur (androjen). Testisler ve daha az ölçüde adrenal bezler tarafından üretilen bir anabolik steroiddir. Testosteronun çoğu, işlevini engelleyen proteinler nedeniyle kan dolaşımına akar, ancak işini yapmak için her zaman bir aktif serbest testosteron yüzdesi vardır.

İlk olarak, daha önce de belirttiğimiz gibi, erkek cinsel organının ve karakterlerinin gelişiminden ana sorumludur. Ayrıca kadın ve erkeğin cinselliğine de müdahale eder; Kemik gelişimi için çok önemlidir, iltihap önleyici ve antioksidan etkiye sahiptir ve ayrıca kan damarları üzerinde olumlu etkileri vardır.

Saç ekiminde işlemler ilk ziyaretten müdahale sonrasına kadar hasta merkezlidir. İlk ziyaretinizde, uzman ekibimiz durumunuzun eksiksiz bir incelemesini yapacaktır. Bu şekilde ihtiyaçlarınızı analiz edeceğiz ve size toplam güvenliği ve optimum sonuçları garanti edebileceğiz. Şu anda müdahale, alıcı alanın gözden geçirilmesi ve tasarımının ilk bölümünü gerçekleştiriyor.

Anestezi uygulaması ile tüm kökler hasat edilerek muhafaza edilir ve ardından implantasyon işlemleri gerçekleştirilir. Müdahalenin süresi ekilecek folikül sayısına bağlı olacaktır.Saç ekimi fiyatları saç dökülmesini durdurmakla kalmayıp tersine çeviren tek eksiksiz ve kesin çözümdür. İşlemden sonra uzmanlar size yapmanız gereken her şeyi anlatacak ve en önemlisi fiyata dâhil olduğu için konsültasyona istediğiniz kadar dönebilirsiniz.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.