Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Ekonominin Canlanmasıyla AB’nin Emisyonları Üçüncü Çeyrekte Arttı

İletişimAB istatistik ofisinin yeni yapmış olduğu açıklamaya göre, AB genelinde pandemi sebebiyle darbe alan ekonomilerin toparlanmasıyla emisyonlar geçen yılın üçüncü çeyreğinde artış gösterdi.

Eurostat tarafınca yapılan tahminler, ticari faaliyetlerden meydana gelen emisyonların, COVID-19 ile alakalı kısıtlamaların keskin bir ekonomik daralmaya neden olduğu 2020’nin üçüncü çeyreğine gore 2021’in üçüncü çeyreğinde %6 artarak 881 milyon ton CO2 eşdeğeri olduğunu gösterdi.

Eurostat, elektrik arzı ve imalat sektörlerinin her ikisinin de belirtilen dönemde emisyonların yaklaşık dörtte birine katkıda olduğunu, hane halkı ve tarımın her birinin ise %14’lük payı bulunduğunu açıkladı.

Ofis, ekonomik toparlanmanın etkilerine rağmen emisyon seviyelerinin, bloğun hedefleri istikametinde uzun vadeli istikrarlı bir düşüş eğilimini sürdürdüğünü de duyurusuna ekledi. Üçüncü çeyrek emisyonları, iki sene ilkin 891 milyon tondu.

AB, önümüzdeki 10 yılda emisyonları azaltmayı ve bloğun 2050 yılına kadar “net sıfır” olmasını hedefliyor.

Önlemler, dünyanın en büyük üçüncü yayıcısının, 2030 yılına kadar net seragazı emisyonlarını 1990 seviyelerine bakılırsa %55 oranında azaltma hedefine ulaşmasını amaçlıyor.

Tek tek ülkeler içinde Bulgaristan, üçüncü çeyrekte emisyonlarda %22,7 artışla blok genelinde en büyük artışı gösterirken, onu sırayla %16,2 ve %13,1 artışla Letonya ile Yunanistan izledi.

Emisyonlar Slovenya, Lüksemburg ve Hollanda’da %1,6 ile %2,6 arasında düştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.