izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Dünya Doğaya Zarar Veren Sübvansiyonlara Yılda En Az 1.8 Trilyon Dolar Ayırıyor

İletişimAraştırma, insanlığın iklime ve yırtıcı hayata zarar veren sübvansiyonlar kanalıyla “kendi yok oluşunu finanse ettiği” mevzusunda uyarılarda bulunuyor.

Yeni bir araştırmaya bakılırsa dünya, yırtıcı yaşamın yok edilmesini ve küresel ısınmanın artmasına sebep olan sübvansiyonlara her sene, en az 1.8 trilyon dolar harcıyor. Bu durum insanlığın kendi yok oluşunu finanse ettiğine anlamına geliyor.

Sektörlerarası değerlendirmeye nazaran, Amazon’da sığır eti üretimine yönelik vergi indirimlerinden Orta Doğu’daki sürdürülemez yeraltı suyu pompalamalarına yönelik mali yardıma kadar milyarlarca dolarlık devlet masrafları ve öteki sübvansiyonlar çevreye zarar veriyor.

Küresel GSYH’nin %2’sine eşdeğer olan bu hükümet desteği, doğrudan Paris Anlaşması’nın hedeflerine karşı geliyor. Önde gelen sübvansiyon uzmanları, 1.8 trilyon doların önemli bir bölümünün, küresel ekonomiyi karbondan arındırmanın maliyeti konusunda artan siyasal bölünme gündemi içinde, doğa için yararlı politikalar geliştirilmesinde ve bununla beraber net sıfıra geçişi destekleme noktasında yine kullanılabileceğini söylüyorlar.

Rapor, hükümetlere, bu senenin sonlarında bir “Doğa için Paris Anlaşması” imzalanmasının umulmuş olduğu Çin’deki biyoçeşitlilik COP15 zirvesinde, 10 senenin sonuna kadar çevreye zararı olan sübvansiyonların kökünü kurutmak için bir hedef üzerinde anlaşmaya intikal etmeleri çağrısında bulunuyor.

Paris Anlaşması imzalandığında BM iklim değişikliği sözleşmesi sekreteri olan Christiana Figueres, araştırmayı memnuniyetle karşıladı. Sübvansiyonların, onları alan işletmeler için büyük riskler yarattığını söyledi.

Figueres, “Doğa kaygı verici bir oranda tehlikeye atılıyor ve hiç bu kadar az biyolojik çeşitliliğe haiz bir gezegende yaşamamıştık. Zararlı sübvansiyonlar, kendi yok olmamızı finanse etmek yerine iklimi ve doğayı korumaya yönlendirilmeli” dedi.

Rapora nazaran, fosil yakıt endüstrisi (620 milyar dolar), tarım sektörü (520 milyar dolar), su (320 milyar dolar) ve ormancılık (155 milyar dolar) 1,8 trilyon doların çoğunluğunu oluşturuyor. Ekosistemlere her sene milyarlarca dolarlık zarar verdiğine inanılan madencilik için ise herhangi bir tahmin yapılamadı.

Hükümetler ve alıcılar arasında şeffaflığın olmaması, reel rakamın, zararı olan sübvansiyonların örtülü maliyeti benzer biçimde, fazlaca daha yüksek seyretmesinin muhtemel olduğu anlamına geliyor. Geçen sene, Uluslararası Para Fonu’nun bir tutanağı, fosil yakıt endüstrisinin 2020’de 5,9 trilyon dolar tutarındaki sübvansiyonlardan yararlandığını bulmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.