Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Dışişleri Bakanlığı’ndan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne Doğu Akdeniz tepkisi!

İletişimSözcü Bilgiç, GKRY Bakanlar Kurulunun ExxonMobil-Katar Petrolleri ortaklığından oluşan konsorsiyuma sözde 5. parselde doğal gaz arama izni verdiğine ilişkin basına yansıyan haberlerle ilgili soruya yazılı olarak cevap verdi.

“DOĞU AKDENİZ’DE KİMİN GERGİNLİKTEN YANA OLDUĞU AÇIK”

Bilgiç, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını görmezden gelerek, tek taraflı olarak ilan ettiği sözde 5 numaralı ruhsat sahası için ExxonMobil-Katar Petrolleri Ortaklığına doğal gaz arama izni verdiğine dair haberler, Doğu Akdeniz’de gerçekte kimin gerginlikten yana olduğunu bir kez daha açıkça göstermektedir.” dedi.

“KIBRIS TÜRKLERİNİN HAKLARI GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

Söz konusu ruhsat sahasının bir bölümünün Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığını ihlal ettiğinin altını çizen Bilgiç, bunun yanı sıra bu tek taraflı adımın Kıbrıs Adası’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin haklarını da görmezden geldiğini ifade etti.

Sözcü Bilgiç, “Türkiye, hiçbir yabancı ülkenin, şirketin veya geminin deniz yetki alanlarımızda izinsiz olarak hidrokarbon arama faaliyetlerinde bulunmasına, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da asla fırsat vermeyecek, ülkemizin ve KKTC’nin haklarını kararlılıkla savunmaya devam edecektir.” diye kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.