Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

İletişim


 
Diş beyazlatma bembeyaz ve ışıl ışıl dişlere aynı zamanda göz alıcı gülüşlere sahip olmak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği prosedürlerden biridir. Kadın erkek farklı yaş gruplarında ancak ortak istekleri gülüşleri ile göz kamaştırmak olan kişilerin bu uygulamayı sıklıkla tercih etmesi sonucunda diş beyazlatma İstanbul başta olmak üzere pek çok ilimizde popülerdir. Güzel bir gülüşün en önemli detayı beyaz ve parlak dişler olsa da bu durum birçok kişi için doğal yollarla mümkün değildir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak dişlerde meydana gelen renklenmeler kişilerin istedikleri gülüşe sahip olmasının önündeki en büyük engeldir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması ne yazık ki dişlerin kendi yapıları ile ilgili olan renklenmelerin giderilmesi ve önlenmesi için yeterli bir durum değildir. 
 
Diş renginin istenilen beyazlıkta olmaması birçok kişi için günlük yaşantıyı ve sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkileyecek bir unsur haline gelebilir. Bu sorunu yaşayan kişiler genellikle gülme, konuşma ya da fotoğraf çekilme sırasında ağızlarını gizleme gereksinimi duyarlar. Çünkü dişlerin görünümü, şekillerinin ve renklerinin bozuk olması öz güven kaybına neden olabildiği gibi psikolojik sorunlara dahi sebep olabilmektedir.
 
Dişlerde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen renklenmelerin giderilmesindeki en etkili yöntem diş beyazlatma yani bleaching prosedürünün uygulanmasıdır. Bleaching prosedürü uygulanan kişiler daha beyaz dişlere ve daha estetik gülüşlere sahip olmanın keyfini sürebilmektedir.
 
Bleaching prosedürü diş hekimi tarafından ya da diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilmelidir. En sık uygulanan estetik diş hekimliği prosedürlerinden biri olan bleaching dişlerde herhangi bir zarar oluşmasına neden olmaz. Hızlı, güvenilir ve etkili sonuçlar alınmasını sağlayan bu yöntem estetik diş hekimliği prosedürleri kapsamında uygulanan lamina diş gibi prosedürlere göre çok daha kolay, zahmetsiz ve ekonomiktir. Bleaching prosedürü kapsamında dişlerin yüzeyine uygulanan preparatlar dişlerin koyulaşmasına yol açan etkenlerin dişlerin yapısından uzaklaştırılmasını sağlar. 
Diş Beyazlatma İle Etkili Sonuçlar Elde Edebilirsiniz
 
Bleaching sıklıkla standart diş temizliği işlemi ile karıştırılıyor olsa da diş taşı temizliği işleminden sonra uygulanan polisaj işleminden farklı bir prosedürdür. Bleaching prosedüründe dişlerin kendi renk tonunun 2-3 ton kadar açılması sağlanabilir. Diş beyazlatma işlemi ofis tipi ve ev tipi olmak üzere iki farklı yöntemle uygulanabilir. Ofis bleaching yöntemi diş hekimi tarafından ofis ortamında uygulanır. Home bleaching Yöntemi ise diş hekiminin kontrolünde ancak hastanın kendisi tarafından evde uygulanır. 
 
Diş lekelenmeleri birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Günlük yaşamda oldukça sık bir şekilde tüketilen çay ve kahve gibi dişlerde renklendirmeye yol açabilecek maddeler içeren içecekler ile sigara ve diğer tütün ürünleri lekelenmelerin nedenleri arasında ilk sıralardadır. Dişin en dış kısmı olan mine tabakası üzerinde minik gözenekler vardır. Tüketilen yiyecekler ve içecekler bu gözeneklerin içine girerek lekelenmelere neden olabilir. Bu lekeler zaman içinde dişlerin doğal renginde koyulaşmalara neden olabilir.
 
Bunun yanı sıra dişlerin oluşumu sırasında yani çocukluk döneminde ortaya çıkan yapısal bozukluklar, anne karnında ya da bebeklik döneminde kişinin maruz kaldığı bazı antibiyotikler ile sularda bulunan flor miktarı da dişlenmelere neden olan faktörler arasında yer alır. Aynı zamanda kanal tedavisi gören bazı dişlerin doğal rengini kaybetmesi ve daha koyu bir renk alması da karşılaşılabilen renklenme nedenleri arasında yer almaktadır. 
 
Dişlerin sararmasına neden olan bir diğer etken yaş almadır. Yaş almaya bağlı olarak dişler çatlayabilir ve yüzeyleri daha pürüzlü bir hal alabilir. Bunun sonucunda dişler daha fazla leke tutmaya başlar ve sararır. Dişlerin lekelenmesine neden olan diğer bir etken ise yeterli ağız bakımının yapılmamasıdır.
Dişlerde İç ve Dış Renklenmeler Görülebilir
 
Dişlerde meydana gelen renk değişimleri iç ve dış renklenme şeklinde ortaya çıkabilir. Dış renklenmeler dişlerin yüzeyinde sigara, kahve, çay gibi dişleri boyayıcı özelliğe sahip gıdaların tüketilmesinden kaynaklanır. Diş yüzeyindeki birikimlerle ilgili olan renklenmeler diş temizliği ve polisaj işlemlerinin uygulanmasıyla giderilebilir.
 
Bazı durumlarda dişlerin renklenmesi daha derin diş dokularında ortaya çıkabilir. Dişlerin oluşumu esnasında çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen yapısal bozuklukların oluşturduğu renklenmelerin diş temizliği ya da polisaj işlemleriyle giderilmesi mümkün değildir. İç renklenme denilen bu durumun giderilebilmesi için bleaching adı verilen prosedürün uygulanması gerekir.
 
Bleahing prosedürü klinikte ya da evde uygulanan iki farklı yöntemi kapsar. Hangi yöntemin uygulanması gerektiği yapılan diş muayenesinden sonra diş hekimi tarafından hasta özelinde belirlenmelidir.
 
Ofis tipi bleaching diş hekimi muayenehanesinde yani klinik ortamda uygulanır. En güvenilir ve etkili diş beyazlatma yöntemi olarak kabul edilir. Diş beyazlatma prosedürleri uygulanmadan önce diş taşları temizlenerek diş etleri bir bariyerle koruma altına alınır. Böylece diş beyazlatma işlemi sırasında kullanılacak olan beyazlatıcı jellerin diş etlerine zarar vermesi engellenmiş olur. Diş yüzeylerine sürülen beyazlatıcı ajanın aktive edilmesi için lazer ya da led gibi özel ışık kaynaklarından yararlanılabilir. Home bleaching yöntemi ise diş hekiminin planlamasıyla ancak hasta tarafından ev ortamında uygulanır. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.