izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend İstifa Dilekçesi

Devletin Girişimcilere Verdiği Destekler

İletişim


Son dönemlerin en popüler meslek dallarından birisi olan girişimcilik, insanların herhangi bir kurum veya kuruluşa bağlı olmadan iş yapabilme ve kazanç elde edebilmelerini sağlayan her türlü ticari uygulamalardır. Artık birçok kişi belirli riskler alıp, hayallerini gerçekleştirmek için yepyeni projeler ve iş kollarına yöneliyor. Fakat finansman sorunu hemen her boyuttaki işletmeler için söz konusu. Durum böyleyken devletin girişimcilere verdiği destekler de yoğun talep görüyor.

Devletin girişimci hibe destekleri, kredi destekleri, uzun vadeli geri ödemeli devlet destekleri, girişimci faizsiz finansman desteği gibi çok çeşitli destek türlerinden bahsedilebilir. Gelin şimdi alanında uzman editörleriyle Haber Üst ‘ün derlediği bu destek türlerine hep birlikte göz atalım.

TÜBİTAK Girişimci Destekleri

Girişimcilere verdiği desteklerle ön plana çıkan TÜBİTAK; teknoloji, inovasyon ve AR-GE faaliyetleri yürütenler için Ulusal Destek Programları geliştiriyor. Bu programların içinde Girişim Sermayesi Destek Programı, Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı, Proje Pazarlar Destekleme Programı, Teknogirişim Sermaye Desteği Programı gibi destek çeşitleri bulunuyor. Devlet destekli girişimci hibeleri için TÜBİTAK’ın başvuru şartlarına göz atılmalıdır. Her bir programın başvuru yöntemi ve talep edilen evrakları farklılık göstermektedir.

KOSGEB Girişimcilik Destekleri

Girişimcilere devletin destekleri konusunda ülkemizin lokomotif görevi gören kurumlarından birisi olan KOSGEB, hemen her sektörü ilgilendiren desteklerle dikkat çekiyor. Uluslararasılaştırma destekleri, girişimcilik destekleri (Girişimcilik Destek Programı, Geleneksel Girişimci Destek Programı, İş Planı Ödülü Destek Programı) ve KOBİ finansman destekleri ile gelişmiş ve gelişmekte olan işletmelere ciddi finansman kaynakları temin edilebiliyor. KOSGEB desteğinden faydalanmak için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimiyle ilgili bir belge sahibi olmak gerektiği ise unutulmamalı.

Ticaret Bakanlığı Girişimcilik Destekleri

Özellikle hizmet ve ihracat sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler için can suyu niteliğindeki destek türleriyle gündeme gelen Ticaret Bakanlığı; yurtdışına açılma planı olanlar için üç farklı seviyede girişimci desteği sunuyor. Desteklerle ilgili başvuru şartlarına ve detaylarına T.C. Ticaret Bakanlığı’nın resmi web sayfası üzerinden ulaşılabilir.

KAGİDER Girişimcilik Destekleri

Kadın girişimciler için en önemli finansman kaynağı olarak değerlendirilen KAGİDER, aynı zamanda atölye ve eğitim programları ile kadınların belirli iş kollarında uzmanlaşmasını da sağlıyor. Gerek düzenlenen eğitim programları gerek kadınlara verilen girişimci destekleri ile ilgili detaylı bilgi almak için kagider.org adresi ziyaret edilebilir.

İŞKUR Girişimcilik Destekleri

İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinden erişebilen “Kendi İşini Kurma Projeleri” sayfasından girişimci destekleri ile ilgili detaylı bilgi alınabilir. Hem girişimcilere teşvik paketleri hem de verilen eğitimlerle öne çıkan İŞKUR projeleri sayesinde kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Destekleri

Daha çok teknoloji sektöründe faaliyet gösteren küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin finansman taleplerini karşılayan Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, kendi alanında fark yaratmak isteyenler için destek fırsatları sunuyor.

Yukarıda belirtilen devlet kurumlarına ek olarak devlet bankaları ve özel bankalar da girişimcilere finansman desteği sunmaktadır. Sürekli olarak güncellenen ve başvuru şartları değişen bu girişimcilik destek türleriyle ilgili araştırma yapıp, güncel başvuruları takip ederek siz de işinizi geliştirebilirsiniz.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.