Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan Tasavvuf Müziği Konseri verdi

İletişim


 Mevlana’nın 748. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri’nin altıncı gününde, Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen program Duhan suresinin okunduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Daha sonra sahne alan Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan, “Ya Hazreti Mevlana Hak Dost”, “Gel, Gel Ne Olursan Ol Yine Gel”, “Sevelim Hazreti Mevlana’yı”, “Ben Yürürem Yane Yane”, “Sordum Sarı Çiçeğe”, “Sevdim Seni Mabuduma”, “Ya Olduğun Gibi Görün Ya Göründüğün Gibi Ol” eserlerinin yer aldığı Tasavvuf Müziği Konseri verdi.Çok sayıda dinleyici Özhan’ı performansından ötürü ayakta alkışladı.

Tasavvuf tarihi araştırmacısı yazar Ömer Tuğrul İnançer’in “Mesnevi Sohbeti” yaptığı programda, Na’than Ali Kalaycı’nın Buhurizade Mustafa Efendi’nin rast makamında bestelediği na’t-ı şerif, ayakta ve sazsız olarak icra edildi.

Etkinlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nca icra edilen “Mevlevi Ayini Şerifi” ile sona erdi.Mevlana’nın anıldığı törenlerde icra edilen sema ayini, Mevleviliğin temel felsefesini yansıtan önemli sembolleri içerirken, sema genel olarak, kainatın oluşumunu, insanın alemde dirilişini, Allah’a olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip “İnsan-ı Kâmil’e doğru yönelişini ifade ediyor.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.