izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı sonrası Yunus bebek Hollanda’dan Türkiye’ye getirildi

İletişim


Türkiye yine farkını ortaya koydu. Yardım isteyenlere merhametli elini uzattı.

Fas asıllı Zeynep Rahou’nun 2 Şubat 2022’de Hollanda‘da dünyaya getirdiği Yunus Rahou, hastalıklı doğdu.

Bebeğin hastalığına Hollandalı ve daha sonra da Faslı doktorlar çare bulamadı. Zeynep Rahou’ya ‘İsterseniz çocuğunuzun hayatını sonlandırabiliriz‘ denildi.

Zineb Rahou, oğlunun hastalığına çare bulmak için Türkiye’den “Bebeğimi kurtarın” diyerek yardım istedi.

TÜRKİYE YARDIM TALEBİNİ GERİ ÇEVİRMEDİ

Sağlık Bakanlığı, Zeynep Rahou’nun yardım çağrısı üzerine harekete geçti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuya ilişkin Twitter hesabından şu açıklamayı yapmıştı:

“Ne doğduğu Hollanda’da ne Fas’ta çare bulunabildi. Annesine, ‘İsterseniz çocuğunuzun hayatını sonlandırabiliriz’ denmiş. O ise umudunu, yardımları karşılığında beklentisi yok dediği Cumhurbaşkanımıza bağladı. Uçağımız bu sabah kalkıyor.”

TEDAVİSİ ANKARA ŞEHİR HASTANESİ’NDE YAPILACAK

Yunus bebek, Hollanda’dan getirmek üzere Türkiye’den ambulans uçak yola çıktı.

Hollanda’ya ulaşan uçaktaki Türk sağlık çalışanları, gerekli işlemlerin ardından akşam saatlerinde yeniden Ankara’ya hareket etti. Gece saatlerinde Esenboğa Havalimanı Genel Havacılık Terminali’ne iniş yapan ambulans uçaktaki Yunus bebek, Ankara Şehir Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesine alındı.  

Yunus bebekle birlikte annesi Zeynep ve babası Yusuf Rahou da uçak ambulansla geldi.

BAKAN KOCA’DAN YUNUS BEBEK AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanı Koca, Yunus bebeğin durumuyla ilgili Twitter’dan yaptığı açıklamada, Hollanda doğumlu 2 aylık Yunus’un, uçak ambulansla Türkiye’ye getirildiğini hatırlatarak şunları kaydetti:

“Ailesi Faslı olan Yunus’ta doğuştan gelen primer silyer diskinezi hastalığı var. Makineye bağlanarak nefes alıyor. Aksi takdirde kısa sürede kaybedilebilir. Yunus’un annesi tüm seçenekleri zorlamış. ‘Hepsinde elimizdeki sonuç çocuğumuzun ölümüydü.’ diyor. ‘Fas’taki doktorlar Türkiye’dekiler kadar tecrübeli ve kaliteli değil.’ dendiğinde, Cumhurbaşkanımızdan medya aracılığıyla yardım istedi. Yunus bebek şimdi annesiyle Türkiye’de.”

NADİR GÖRÜLEN HASTALIK

Yunus bebeğin durumuyla ilgili gazetecilere bilgi veren Sağlık Bakanlığı uçak ambulansında görevli doktor Okan Erol, bebeğin, “Primer silier diskinezi” denilen nadir görülen bir hastalığı olduğunu söyledi.

Hastanın entübe ve solunum cihazına bağlı olduğu bilgisini veren Erol şunları kaydetti:

“Hastayı hastanede teslim aldık. Uçakla da buraya naklettik. Yol boyunca hasta stabildi, aldığımız şartlarda aynı şekilde kara ambulansına teslim ettik, hastaneye tedavi için gitti. Üç kişilik ekiple gittik; bir doktor, 2 sağlık personeli. Oradan bebek, anne ve babasıyla birlikte ülkemize geldik. Birtakım tetkikleri, bir tanısı var. O tanı üzerinde hastanede gerekli tedavisi devam edecektir.”Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.