Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomide örnek aldığı ülke: Onlar da böyle büyüdü

İletişimCumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geçtiğimiz günlerde yapılan ve yaklaşık 4 saat süren MYK toplantısının detayları ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, MYK toplantısında düşük faiz politikasındaki kararlılığını ve ekonomide yeni yol haritasını anlattı.

ÇİN BÖYLE BÜYÜDÜ’

Türkiye’yi 6 ay sonra ayağa kaldıracağını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurmaylarına anlattığı yeni yol haritasında şu ifadeleri kullandı; ”Ekonominin 4 sacayağı bulunuyor. Bunlar; enflasyon, ihracat, faiz ve üretim. Enflasyon ekonomik göstergeler doğrultusunda gelişiyor. Ancak ihracat ve faiz belirlenebiliyor. Türkiye’yi üretimle büyütmek, faiz kıskacından çıkarmak ve bunun tamamen bitirilmesi için ‘ekonomide yeni dönemi’ başlattık. Kararları da bu yönde alıyoruz. Bu kararlar yeni Ekonomi politikasının uygulanması noktasında önemli. Altı aylık bir süreç öngörüyoruz. Zor olanı seçtik ama 4-5 aya toparlanacağız, 6 ay sonra ise meyvelerini yiyeceğiz. Vatandaş da bunu hissedecek. Üretimle yabancı yatırımcıların dikkatini çekeceğiz. Çin böyle büyümüş. Biz onlardan daha avantajlıyız. Biz pazara daha yakınız.”

ÇİN VE ALMANYA DÜŞÜK FAİZ UYGULUYOR

Türkiye’nin Çin gibi malı ucuza üretip, bunu Avrupa’ya satması ve bu üretimden dolar girdisi sağlayabilmesi gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin ve Almanya gibi bazı ülkelerin ‘düşük faiz’ politikasını yıllardır uyguladığını belirtti.

”Bizim de bu faiz sarmalından çıkmamız lazım. 1970’lerin Almanya’sında mülteci nüfus var. Genç nüfus ve mültecileri çalıştırarak işgücünü sağlıyorlar. Çin ise genç nüfus, sanayi ve üretimle büyüdü. Biz de faizle değil, genç nüfusla, üretimle büyüme sağlamalıyız” değerlendirmelerini yapan Erdoğan, toplantıda şunları kaydetti; ”19 yıllık süreçte yol, köprü gibi pek çok büyük yatırımı tamamladık. Artık bu sürecin sonuna geldik. Ekonomik olarak bunların da meyvesini yiyeceğiz. 6 ayın ardından alınan kararların sonuç vermesiyle, bu sürecin kırılması seçime kadar tamamlanacak. Bunu vatandaşlara iyi anlatın. Vatandaşlarımızın refah seviyesi yükselecek, alım gücü artacak. Böylece cari açığımız kapanacak. Faiz düşük, yüksek kazanç elde eden sanayi ülkesi haline geleceğiz.”  

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.