Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Covid-19’un çıkış noktası 3 yıl sonra saptandı! O laboratuvar değilmiş

İletişimİlk olaark 2019 yılının son aylarında Çin’de ortaya çıkan ve geride kalan yaklaşık 3 yılda tüm dünyayı kasıp kavurean Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgının çıkış noktasına dair iki önemli araştırma yayımlandı.

RAKUN KÖPEKLERİ OLAĞA ŞÜPHELİ

BBC’de yer alan habere göre, hakem onaylı 2 çalışma kapsamında Covid-19’un Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı ilk zamanlara ilişkin genetik incelemelerden elde edilen bilgiler yeniden ele alındı. Araştırmalar, ilk Covid-19 vakalarının Wuhan kentindeki deniz ürünleri pazarı etrafında toplanmasına ilişkin bilgiler ışığında 2019 sonlarında pazarda satılan canlı memelilerde virüsün bulunduğunu ortaya koydu. Pazar yerinde virüs saptanan alanlara ilişkin bir haritanın da çizildiği çalışma, pozitif örneklerin daha çok pazar yerinin güneybatı tarafında Rakun köpeklerinin satıldığı yerde görüldüğünü gösterdi. Bilim insanları, Sars-Cov-2 virüsüne duyarlı hayvanların 2019 sonlarında pazarda satıldığını doğrulamıştı.

İKİ FARKLI YOLDAN YAYILDI

Çalışmaya göre, virüs 2 farklı yayılma yolu izledi. Buna göre ilk olarak hayvandan insana bulaşan virüs sonrasında enfekte olan insanlardan pazarda alışveriş yapan diğer insanlara bulaştı. Bilim insanları, Wuhan’da virüs nedeniyle hastaneye kaldırılan hastaların yalnızca yüzde 50’sinin pazar yeri ile doğrudan teması olduğunu tespit ettiklerini ancak hastalığın daha sonra semptom gösterenler tarafından yayıldığını belirtti.

“ENFEKSİYON ZİNCİRİ” OLUŞMUŞ

Araştırmayı yönetem biyolog Prof Micheal Worobey, pazardaki satıcıların virüsle enfekte olan ilk kişiler olduğunu ve daha sonra pazar çevresindeki topluluk içinde bir “enfeksiyon zinciri” oluşturduğunu dile getirdi. Araştırmacılardan virolog Prof. David Robertson ise çalışmanın virüsün laboratuvardan geldiğine ilişkin “yanlış inancı” düzelteceğini umduğunu belirtti. Nitekim dünya kamuoyunun önemli bir kısmı, virüsün, yarasalar üzerine inceleme yapılan Çin Hükümeti’ne bağlı Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki laboratuvardan sızmış olabileceğini öne sürüyordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.