istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Cover Letter Ne Demek?

İletişim


Yurtdışı iş başvuruları yapıyorsanız kesinlikle CV’nin yanında Cover Letter da kullanıldığını görmüşsünüzdür. Peki, bizim Türkiye’den çok da aşina olmadığımız bu Cover Letter ne demek? Türkiye’de denk düştüğü herhangi bir doküman var mı? İşte tüm bu sorularınızın cevaplarını gelin bu yazımız ile size açıklayalım.

Cover Letter veya Avrupa’daki diğer adıyla Motivation Letter, sizin bir şirkete başvurduğunuzda kendinizi anlatma ve karşı tarafı ikna etme fırsatı bulduğunuz dokümandır. Türkçe’ye niyet mektubu veya ön yazı olarak giren bu terim Avrupa’da sıklıkla Cover Letter olarak kullanılmaktadır. İş ilanlarını incelerken, başvurunuzu CV ve Cover Letter kullanarak yapınız şeklinde bir cümle görebilirsiniz ve bu sizin Cover Letter ile ilk kez karşılaştığınız yer olabilir. Peki, Cover Letter ne kadar önemli bir dokümandır?

Öncelikle Europass CV nedir? ve Cover Letter nedir? soruları Avrupa’da iş arayan kişiler tarafından en çok yapılan aramalardan ikisidir. Çünkü Cover Letter Avrupa başvuruları için kritik önemde bir dokümandır. Eğer Avrupa’ya yaptığınız iş başvurularını CV ve Cover Letter şeklinde yapıyorsanız, Cover Letter’ınızın iş ilanını açan kişi tarafından okunduğundan emin olabilirsiniz. Sadece CV ile yaptığınız başvurularda ise, hemen ertesi gün ret almanız muhtemeldir.

Bir işe yerleşmek için bir iş başvurusu yapılmalı, mülakat alınmalı, mülakatlar geçilmeli ve iş teklifi alınmalıdır. Birçok kişi ise sürecin mülakat alma kısmında takılmaktadır. İşte bu gibi durumlar için Cover Letter çok önemlidir. Çünkü Cover Letter aslında sizin yazılı olarak vereceğiniz bir mülakattır. Eğer Cover Letter’ınızda kendinizi doğru ve profesyonel şekilde anlatır ve karşınızdaki kişinin soracağı sorulara cevap verebilirseniz, mülakata davet edilirsiniz. Dipnot olarak düşmek isteriz, mülakat aldığınız zaman için de Avrupa’da mülakat konusunda tecrübeli kişilerden mülakat koçluğu hizmeti almanızı öneririz, çünkü Avrupa ve Türkiye’nin mülakat cevapları birbirinden farklıdır.

Cover Letter’da en çok şu hatalar yapılmaktadır;

  • Cover Letter’ın profesyonellikten uzak bir şekilde ve yazım hatalarıyla hazırlanması
  • Dokümanın, karşınızdaki işe alım görevlisini ikna edebilecek anlatıma sahip olmaması
  • Genel bir taslak yaratılarak herkese aynı Cover Letter’ın gönderilmesi
  • Söylenmesi sakıncalı veya negatif etki yaratan şeylerin Cover Letter’da yer alması
  • Word veya PDF dokümanı dışında bir doküman formatı kullanılması

Bu maddelerden herhangi birisi, eğer mülakat alamıyorsanız, bunun sebebi olabilir. Avrupa’da iş arayışınızda, her şeyin mükemmel olması sizin kabul alma şansınızı fazlasıyla arttıracaktır. Bu konuda profesyonellerden fikir ve hizmet alınmasının faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Cover Letter nedir? sorusuna bu yazımızda detaylı şekilde cevap verdik. Herkese mutlu günler ve iş başvurularında bol şanslar diliyoruz.

 

 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.