Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Çiftleri Sevindiren Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

İletişim


Tüp bebek tedavisi uzun zamandır çocuk sahibi olamayan anne ve baba adaylarına uygulanan bir yardımcı üreme tekniğidir. Günümüzde kısırlık sorunlarında en sık uygulanan tedavi olarak tüp bebek tedavisi yerini almaktadır.

“Anne ve baba adaylarının çocuk sahibi olamamalarının birçok nedeni olabilir. Örnek vermek gerekirse bunlar nedeni açıklanamayan kısırlık, enfeksiyon, tüplerde tıkanma, baba adayının sperm kalite düşüklüğü, kilo veya ileri yaş olarak karşımıza çıkabilir. Tüp bebek tedavisi ise bu noktada karşımıza çıkan bir yöntemdir.” diyen Tüp Bebek Doktoru Doç. Dr. Ziya Kalem, tüp bebek tedavisi söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gerekenler ve izlenecek adımlarla ilgili şunları söyledi;

 

Tüp bebek tedavisi kadın üreme hücresi olan yumurtalar ile erkek üreme hücresi olan spermlerin laboratuvar ortamında döllenmesi şeklinde ifade edilebilir. Tüp bebek tedavisi altı aşamada gerçekleştirilir.

 

1- Anne adayına hormon ilaç takviye edilmesi

2- Anne adayından yumurta toplanması

3- Baba adayından spermlerin alınması

4- Toplanan yumurtalar ile alınan spermlerin laboratuvar ortamında döllenmesi

5- Laboratuvar ortamında döllenen embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesi

6- Gebelik testinin gerçekleştirilmesi şeklindedir. Tüp bebek tedavisinin beşinci adımı olan transfer işleminden sonraki süreç doğal hamilelik süreci ile aynıdır. “

 

Tüp bebek tedavisinde transfer işlemi iki farklı şekilde yapılabilir.

Laboratuvar ortamında döllenme işlemi yumurta ve spermlerin yan yana bırakılarak kendilerinin döllenmesini beklemek (bu klasik tüp bebek tedavisi yöntemidir)

Diğer yöntem ise mikroskop altında yumurtanın içine spermlerin enjekte edilerek döllenmenin sağlanmasıdır. Hangi yöntemin uygulanacağına tüp bebek tedavisi doktoru çift ile birlikte karar vermelidir. Bundan dolayı en iyi tüp bebek doktoru tercih edilmelidir. En iyi tüp bebek doktoru tüp bebek tedavisi sürecini ve sonuçlarını en iyi anlatan, aklınızda soru bırakmayan doktordur.

Tüp bebek tedavilerinde doğru yol ve yöntem izlendiğinde hastalarda döllenmeyi etkileyecek herhangi bir problem olmadığında başarı sonuçlarının yüksek olduğundan bahseden Tüp Bebek Doktoru Doç. Dr. Ziya Kalem, bu tedavi sürecini etkileyen bazı faktörler bulunduğunu belirtiyor.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır.

°Anne adayının yaşı (35 yaşından sonra yumurta sayısının azalmakta ve kalitesizleşmektedir.)

° Yüksek kilo (Beden kitlenin 30’un üzerinde olması)

° Azalmış yumurtalık rezervi

° Baba adayından alınan spermin kalitesi

° Sperm sayısınsa azalma

° Spermin tutunma sorunu

° Nedeni açıklanamayan kısırlık sorunları

° Anne adayının rahim ve fallop tüplerindeki sorunlar

° Anne adayının rahimde tutulmayı engelleyen miyop, polip, yapışıklık, endometriozis varlığı

° Anne ve baba adayının sigara içimi

° Yumurtalık ve spermlere zarar veren bağışıklık sistemi sorunları

° Anne adayının stresten uzak durması, dengeli beslenmesi, alkolden uzak durması

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen faktörlerin yanı sıra söz konusu tedavi süreci olduğunda bu tedavi sürecinin de tıpkı tıbbın her branşında ve tedavisinde olduğu gibi bazı risk faktörleri olduğu bilinmektedir. Tüp bebek tedavisinin risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Tüp Bebek Tedavisinde Çoğul Gebelik Riski

Doğal gebeliklerin çoğul gebelik olma ihtimali 80’de 1 iken tüp bebek tedavisiyle bu oran 20 kat artmaktadır. Çoğul gebelikler ise riskli gebelik sınıfına dahil olmasının yanı sıra düşük, erken doğum, prematüre, annede yüksek tansiyon, şeker hastalığı, operatif doğum gibi risklerle karşımıza çıkmaktadır. Tüp bebek tedavisinde birden fazla yumurta gelişimi amaçlandığı için çoğul gebelik riski sık yaşanılan bir sorundur. Günümüzde bazı klinik ve merkezlerde yumurtalar tek tek transfer de edilebilmektedir.
 

Tüp Bebek Tedavisinde Overian Hipersitimülasyon Sendromu Riski

Tüp bebek tedavisinde yumurta sayısının artması hedeflendiği için bazen karşımıza istenenden fazla sayıda oluşması olarak da çıkabilmektedir. Bu sendromun görüldüğü durumlarda ya embriyo transferi yapılmamakta ve tüm embriyolar dondurulmakta ya da bir tane embriyo transfer edilmektedir.
 

Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Riski

Dış gebelik riski anne adayının fallop tüplerindeki problemlere bağlı olarak yaşanabilen bir durumdur. Dış gebeliğin tedavisi ameliyat veya ilaç uygulaması şeklinde yapılabilmektedir. Tedavi sonucunda dış gebelik yaşanmaması için tedaviye başlarken kontrollerin yapılması çok önemlidir bu da en iyi tüp bebek doktoru seçimine bağlıdır.

Tüp bebek tedavisi hassas şekilde planlanması ve uygulanması gereken bir tedavidir. Bu tedavide fiziksel faktörlerin yanı sıra duygusal faktörler de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle söz konusu tüp bebek tedavisi oduğunda en iyi tüp bebek doktorunun seçilmesi önemlidir. Farklı merkezlerde farklı politikalarla belirlenen tüp bebek fiyatları, tedavi olmayı seçeceğiniz merkez için bir kriter olmamalıdır. Burada çiftler, en iyi tüp bebek doktorunu seçmeyi hedeflemelidirler.

“Beklentilerin doğru şekilde yönetilmesi gerekir.” diyen Tüp Bebek Doktoru Doç. Dr. Ziya Kalem, özellikle bu süreçte birçok hastanın ruhsal olarak da sürece hazırlanması gerektiğini söylemekte bu aşamada en iyi tüp bebek doktoru olarak seçilen uzmanın hastalarının her anında yanında olmaları gerektiğini belirtmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.