Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Cemevleri saldırısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan söz verdi: En ağır ceza verilecek

İletişim


Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki akşam Muharrem Ayı’nın 10’uncu günü dolayısıyla, Hüseyin Gazi Türbesi’ni ve hemen yanındaki cemevini ziyaret etti. Erdoğan, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Alevi dedeleri, Bektaşi babaları ve akademisyenlerin yanı sıra STK temsilcileriyle iftarda bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, orucunu buradaki Alevi önderleri ve vatandaşlarla beraber açtı. 

”İKİ MECZUP DİYE ÜSTÜ ÖRTÜLEMEZ”

Hürriyet gazetesinin aktardığı habere göre; Ankara’da bulunan 3 cemevine yapılan provokatif saldırıların ardından gerçekleşen önemli ziyarette neler konuşulduğu merak edildi. Ziyarette bulunan Alevi Dedesi Hüseyin Öz, iftar yemeğinde konuşulanları anlatırken şu ifadeleri kullandı; “Erdoğan cemevlerine yönelik saldırıları değerlendirdi. Bunların 2 meczup diye üstünün örtülmeyeceğini ve arkasında hangi güçler varsa sonuna kadar takip edileceğini ve mutlak suretle en ağır cezanın verileceğinin sözünü verdi. Bu konuda kendisinin kararlı olduğunu gördüm. Erdoğan buraya gelerek bir meşruiyet kazandırdı.Devletin en üst kademesindeki yöneticilerle birlikte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gibi deveti yöneten bütün katmanlar buradaydı. Alevi toplumu açısından son derece önemli. Cemevlerinin ibadethane olduğu devletin yasalarında tanımlanmıyor. AİHM ya da Türk yargısından ‘Cemevleri Alevilerin ibadethanesidir’ kararı çıkmasına rağmen, devleti yönetenler uygulamıyordu. Bu Ziyaret belki bir vesile olur.

”RAPOR HAZIRLANMASI TALİMATI VERDİ”

Ziyaret sırasında cemevleri ile taleplerimizi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettik. Cemevlerinin statüsünün tanımlanması, elektrik, su gibi giderlerinin devlet tarafından karşılanması ve diğer ibadethanelere tanınan hakların buraya da tanınmasını talep ettik. Kendileri de olumlu şeyler söyledi. Zaten buraya gelerek bir adım atmış oldu, ardından da ibadethane olarak tanınma geleceğini düşünüyorum. Danışmanları vasıtasıyla raporlar hazırlanması talimatını verdi.”

FOTOĞRAFLAR NEDEN DEĞİŞTİRİLDİ?

Cemevindeki Hz. Ali, Hacı Bektaş-ı Veli ve Atatürk resimlerinin yerinin, ‘Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle değiştirildiği’ iddiaları hakkında da konuşan Hüseyin Öz, ”Ziyaretin dernekteki arkadaşlarla paylaşılmaması bir eksiklik, doğru. Ben de kendi payıma düşen sorumluluğu alıyorum. Ama resimlerin yerinin değişmesinin Cumhurbaşkanı’nın gelişiyle alâkası yok. Duvar rutubetliydi ve yağlıboya çizimler bozulmuştu. Hz. Ali’nin resmi ortadan yarılmıştı. Ziyarette bulunan bakanlardan birinin danışmanı, ‘Cemevinde böyle şeyler yok bunları yan tarafa takalım’ dedi. Ben bunda kötü bir niyet olduğunu düşünmüyorum. Bazı arkadaşlar Atatürk’ü hiç sevmezler ama şimdi Atatürkçü oldular.” dedi.Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.