istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Cane Corso Köpeklerde Bakım ve Eğitim Süreci

İletişim


Cane Corso Köpeklerde Bakım Ve Eğitim Süreci titizlik ile üzerinde durulması gereken konulardandır. Büyük ırk köpeklerden olan Cane Corso’lara disiplinli bir şekilde eğitim verildiği takdirde uyumlu bir şekilde aynı evde yaşayabilirsiniz.

Dünya üzerindeki en popüler ve evde beslenen ırklardan biri olan Cane Corso cins köpekler sahiplerine tek kelime ile itaatkar bir karakterdedirler. Ancak Cane Corso cinsi bir köpeğe sahip iseniz onun üzerindeki liderliğinizi korumalısınız. Sık ve gür tüyleri ile ipek gibi parlak bir kürke sahiptir.

Çok eski bir geçmişe sahip olan Cane Corso köpeklerin kaslı vücutları en dikkat çekici özelliklerinden biridir. Mastiff ırkına ait olan Cane Corso’lar korumacı karakterlerini yaşadıkları eve de yansıtırlar ve sevdiklerine de sahip çıkarlar.

Cane Corso’lar oldukça akıllık oldukları için yavru döneminden itibaren sıkı bir eğitime tabi tutulmalıdır. Eğer eğitim verilmez ise kendi başına buyruk bir şekilde hareket edecektir.

Temel itaat eğitimi için 8 haftalık oldukça sonra ödül mamaları eşliğinde eğitimlerine başlamalısınız. Eğer Cane Corso için daha kapsamlı bir eğitim verilmesini isterseniz profesyonel köpek eğitmenlerini de yavruluk döneminden sonra tercih edebilirsiniz. Ancak apartman dairesinde Cane Corso beslemek istiyorsanız çok küçükken bile ev içi eğitimlerini vermeye dikkat etmelisiniz.

Cane Corso Köpeklerin Fiziksel ve Karakteristik Özellikleri

Cane Corso köpek cinsi denildiği zaman akla ilk olarak baskın karakterleri gelmektedir. Koruma iç güdüleri oldukça fazla olduğu için dışarıdan gelen yabancılara karşı her zaman temkinli olduklarına dikkat edebilirsiniz.

Sorumluluk alma konusunda önde gelen bir ırk olmalarının yanı sıra eğer yavru döneminden itibaren iyi bir eğitim verilmezse kontrol altında tutulması zor olabilir. Sahibinin lider olduğu bilincini taşımayan bir Cane Corso her zaman yaşadığı çevrede veya evin içerisinde sınırları zorlayabilecektir.

Eğitime açık ve çok zeki bir köpek türüdür. Bununla birlikte kaslı vücut yapısı ile de güçlü olduğunu belirtmek gerekir. Çene yapısı büyük ve güçlüdür. Atletik vücuda sahip olan Cane Corso’ların günlük olarak oyun ve egzersiz ihtiyaçlarının kesinlikle karşılanması gerekmektedir. Bekçi ve avcı köpeği tavırlarına yetişkinlik döneminde daha fazla dikkat edebilirsiniz.

Safkan Cane Corso’ların bazı ayırt edici fiziksel özellikleri bulunmaktadır. Özellikle göğüs bölgesindeki beyaz lekesi onları ayırt edebilmektedir. Bunun dışında güçlü sırt ve bacak yapıları da Cane Corso’ların en belirgin fiziksel özelliklerindendir.

Erkek Cane Corso’ların ağırlıkları ortalama olarak 45 ile 50 kilogram arasında olabilir. Dişiler ise 40 ile 45 arasında değişir. Boy olarak erkekler 64 ile 68 cm arasında olurken dişi Cane Corso’ların boyları da 55 ile 60 cm kadardır.

Cane Corso cinsi köpeklerin vücutları çok çabuk bir şekilde büyüyebilir. Ancak 3 veya 4 yaşına kadar yavru olarak kabul edilmektedirler. Çocuklarla en iyi anlaşan köpek cinsi olarak bilinen Cane Corso’ların yabancılar ile anlaşabilmesi için önce vakit geçirmesi gerekmektedir. Diğer evcil hayvanlar ile orta seviye uyum yakalayabilirler.

Cane Corso Köpeklerde Bakım ve Beslenme

Cane Corso köpeklerin tüyleri oldukça sık ve kısa olduğu için bu konuda sahiplerine zorluk çıkartmamaktadırlar. Ancak tüylerinin parlak ve sağlıklı bir şekilde kalabilmesi için düzenli olarak taranması gerekmektedir.

Ayrıca Cane Corso’lar yeterli şekilde beslenmez ise tüyleri daha sık bir şekilde dökülmeye başlayacak ve parlaklığını da kaybedecektir. Düzenli ve yeterli beslenmesi için özel bir ırk olan Cane Corso’ların protein ağırlıklı besinleri tüketmesi gerekir.

Ortalama olarak 10 ile 12 yıl kadar yaşayabilen Cane Corso’ların düzenli olarak sağlık kontrolü için veterinere gitmesi gerekmektedir. Kalıtsal olarak kalça bölgesi ile ilgili sorunlar yaşayabilmektedir. Eğer kaliteli besinler ile besler ve bakımını ihmal etmezseniz daha uzun süre yaşamasına imkan sunabilirsiniz.

Yavru döneminde iken Cane Corso sahiplendi iseniz evde de yaşayabilir. Ancak büyük ırk bir köpek olduğu için bahçeli bir evde yaşaması onun daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Ölü tüylerden arınması için haftada 3 veya 4 kez tüylerini taramalı ve fırçalamalısınız.

İri ırk köpekler için beslenme oldukça önemlidir. Mide sorunları yaşayabilen Cane Corso’lar için en uygun mama tavsiyesini veteriner hekiminize danışarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Omega 3 ve omega 6 değerleri açısından zengin olan besinlerin verilmesine dikkat edilmelidir. Yetişkinlik ve yavruluk döneminde oldukça hareketli olan Cane Corso köpekler yaşlandıkça biraz daha hareketsiz kalabilir. Bunun için köpeğinizin yaşı ilerlediği zaman daha az kalorili besinleri vermeniz gerekmektedir.

Cane Corso cinsi köpeklerin yaşadığı pek çok rahatsızlık genellikle yanlış beslenmelerinden dolayı meydana gelmektedir. Bunun için evcil hayvanınızın sağlıklı bir ömür sürmesi sizin onu kaliteli mamalar ile beslenmenizle orantılıdır.

Yavru Cane Corso Fiyatları

Yavru Cane Corso fiyatları cinsiyetine ve köpeğin rengine göre farklılık gösterebilmektedir. Ortalama olarak yavru Cane Corso’lar 5.000 TL ile 11.000 TL arasında değişen fiyatları bulabilmektedir.

Yetişkin bir Cane Corso almak isterseniz 25.000 TL’ye ulaşan fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Ancak yetişkin bir Cane Corso alacaksanız doğum yapıp yapmadığı, yaşı, sağlık durumu ile eğitimli olup olmadığı gibi etkenler de fiyatlarına etki edebilmektedir.

Daha fazla bilgi için; https://www.patibul.com/11/cane-corso

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.