izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Buhar Kazanı Nerelerde Kullanılır?

İletişim


Buhar kazanı iki yüzeyi olan bir tarafında sıcak su bulunan ve diğer tarafında ise ısı veren herhangi yakıtın yakılmasıyla beraber oluşan alev-duman emisyonlarının dolaştığı yolları bulunduran kapalı basınçlı kaplarına verilen isimdir. Buhar kazanı suyu ısıtır, sonrasında onun buharlaşmasını sağlar. Çevre dostu yapıda olması ve üzerinden sıcaklık kontrolünü gerçekleştirmenin çok kolay olması nedeniyle ideal ısıtıcı olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra farklı endüstrilerde sıkça kullanılmaktadır. Buhar kazanının avantajlı özelliklerinden birisi içerisindeki buharın paslanmayı azaltması ve alevlenme özelliğine sahip olmamasıdır. Alevlenme özelliğinin bulunmaması yangın kaynağı olma olasılığını son derece düşük tutmaktadır. Buhar kazanlarında kömür, motorin, doğal gaz ve diğer fosil yakıtlar kullanılır. Petrokimyadan kağıt endüstrisine, rafineriden gıda endüstrisine kadar çok fazla alanda varlığını göstermektedir. Gıda endüstrisinde sterilizasyon işlemlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Gıda endüstrisinin üretim aşamalarında da önemli yere sahiptir. İlaç üretiminde de fazlaca kullanılır. İlaç sektöründe hijyen işlemleri buhar kazanı ile sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra buhar ahşabı şekillendirebildiği için mobilya sektöründe de büyük bir role sahiptir.

Buhar Kazanı Ne Zaman Kullanılır?

Günümüzde sanayi hızlıca gelişmektedir ve buna bağlı olarak buhar kazanına duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Buhar kazanları, genellikle konforlu ısıtma, sanayi tesislerinde gerçekleşen işlemlerde sıcaklıklarının korunması ve diğer birçok uygulamalarda kullanılır. Yüksek akışkan sıcaklıklarına çıkabilme amacı doğrultusunda kullanılabilir. Sıcaklık kontrolünün çok hassas biçimde ayarlanması gerekmesi durumunda bu ürün oldukça işe yarar olacaktır. Söz konusu sabit yoğuşma sıcaklığı buharın basıncına bağlıdır. Basınç kontrolü yoluyla sıcaklığın çok hassas olarak kontrol edilebilmesi mümkündür. Eğer büyük miktarda ısı enerjisinin küçük bir kitlede taşınması gerekiyorsa o zaman da buhar kazanına başvurmak isabetli karar olacaktır. Kaliteye ve hıza önem veriyorsanız ve bununla beraber yapılacak işin düşük maliyetlerle halledilmesini isterseniz yine bu ürüne başvurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü buhar kazanı modellerinin kurulumu pratiktir aynı zamanda maliyeti de yüksek değildir.

Buhar Kazanı Modelleri

Elbette standart bir buhar kazanı modelinden söz etmek mümkün değildir, çünkü her sektör için kendine has özelliklere sahip buhar kazanları üretilmektedir. Bunlardan birisi üç geçişli skoç tipi buhar kazanıdır. Ani buhar çekimlerini karşılayabilir, büyük yanma yüzeyine sahiptir. Buhar türbinlerinde ve buhar ısıtma sistemlerinde kullanılmaktadır. Bir diğer model danks tipi yarım silindirik buhar kazanıdır. Bu model düşük kapasitede ve katı yakıtta çalışan işletmeler için en iyi tercihtir. Burada ısınan su ile temas en az düzeydedir ve ısı kaybı fazladır. Üçüncü model ise sekonder yakışlı buhar kazanı olarak adlandırılır. Linyit ile çalışan buhar kazanıdır.

Buhar Kazanı Fiyatları

Buhar kazanları fiyatları yakıt türüne, sahip olduğu işletme basıncına ve yanındaki ekstra ekipmana ya da ürünün sahip olduğu oldukça fazla teknik özelliğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Öncelikle buhar kazanının fiyatını belirleyen ilk şey buhar kazanının türüdür. Bildiğiniz gibi buhar kazanları aralarında çeşitlere ayrılmaktadır. Onların özellikleri geliştikçe ve yanındaki opsiyonel ekipmanın kalitesi de geliştikçe maliyeti de artmaktadır. Bir diğer faktör buhar kazanının ithal edilip edilmediğidir. İthal ürünün fiyatı kur farkından kaynaklı olarak yükselir. Daha ekonomik çözümler için ikinci el buhar kazanını satın alınabilir.
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.