istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Brent petrolün varil fiyatı 126,50 dolar

İletişim


Dün 139,13 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 123,21 seviyesinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 08.36 itibarıyla kapanışa göre yüzde 2,67 artışla 126,50 dolara yükseldi.Aynı dakikalarda Batı Texas türü (WTI) ham petrolün varili 121,48 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, ABD ve Avrupalı ülkelerin Rus petrolüne ambargo uygulamaya hazırlandıklarına ilişkin haberler etkili oldu.

“Rus petrolüne yasak getirme konusunda karar vermedik”

Dün Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Rus petrolüne ithalat yasağı getireceği iddialarına ilişkin, bu konuda henüz karar vermediklerini ve konuyu Avrupalı ortakları ile konuştuklarını açıkladı.

Psaki ayrıca, Rus petrolüne alternatif üretmek için Venezuela’nın yanı sıra Suudi Arabistan ve İran ile de görüşüldüğünü sözlerine ekledi.

Pek çok enerji şirketi Rusya’daki yatırımlarından çekiliyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ise, Rus petrolüne yönelik bir ambargonun piyasalarda “felakete” neden olacağını belirterek, “Petrolün varil fiyatı 300 doların üstüne çıkabilir.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarına tepki olarak halihazırda birçok enerji şirketi Rusya’da operasyonlarını durdurduklarını açıkladı. Saldırıların başından bu yana Equinor, bp, ExxonMobil, Shell, TotalEnergies, ENI, OMV, IOG, Wintershall Dea, Siemens Energy, Trafigura gibi büyük enerji şirketleri Rusya’daki yatırımlarından çekilme kararı aldı.

Brent petrolde teknik olarak 126,31 ile 127,40 dolar aralığının direnç, 125,22 ile 124,13 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.