istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Böğürtlen Çayının Faydaları

İletişim


Böğürtlen yaprağı çayı, böğürtlen çalısının kurutulmuş yapraklarının sıcak suda demlenmesiyle yapılır. Bitkisel ilaçlarda, bu kafeinsiz infüzyon, yüksek tansiyondan sinir bozukluklarına kadar bir çok semptomu tedavi etmek için kullanılmıştır. Böğürtlen çayı içmek, genel sağlığınızı iyileştirmek ve içeceklerinize biraz çeşitlilik katmak için mükemmel bir tercihtir.

Böğürtlen, popüler bir yaz meyvesidir. Böğürtlen orman ve makilik alanların kenarlarında ya da tarla kenarlarında doğal olarak yetişen, dikenli, yayılıcı bir çit bitkisidir. Ülkemizde ki üretimin %90’ından fazlası Bursa ve civarında yapılmaktadır.

Böğürtlen Çayı Nedir?

Böğürtlen çayı genel olarak siyah çayın taze böğürtlen ile birleşmesiyle yapılır. Aromalı çay, böğürtlen sayesinde siyah çayın lezzetine tatlı bir dokunuş yapar. Böğürtlen çayı, böğürtlen bitkisinin taze veya kurutulmuş yapraklarından da yapılabilir ve böğürtlen yaprağı çayı olarak bilinir.

öğürtlen bitkisi Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’ya özgüdür. Bitki, ahududu ve böğürtlen gibi diğer bramble’ları içeren Rubus cinsine aittir. Antosiyaninlerin varlığı sayesinde çay koyu mor bir tona dönüşür. Böğürtlen çayı genel olarak buzlu (soğuk) çay olarak servis edilir, ancak istenirse sıcak bir içecek olarak da tüketilebilir.

Böğürtlen Çayının Faydaları

Böğürtlen yaprağı çayının antioksidan gücünün çoğu, yüksek flavonoidlere bağlıdır. Böğürtlen yapraklarının ahududu yapraklarından daha fazla flavonoid içerdiğini bilinmektedir. Flavonoidler en çok araştırılan fitokimyasallardan biridir ve kanıtlar bu güçlü bileşiklerin ölümcül kardiyovasküler problem riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Kendinize bir bardak böğürtlen yaprağı çayı almak için yeterince iyi bir neden var mı?

Şimdi gelin hep birlikte böğürtlen çayının asıl kullanım amaçlarına hep birlikte göz atalım.

Antioksidan Zengini

Böğürtlen, insan sağlığını korumaya yardımcı olabilecek yüksek konsantrasyonlarda antioksidan içerir. Bu antioksidanlar hücreler arasında oluşan hasarı engellemeye yada onarmaya yardımcı olmaktadır.

Böğürtlen çayının fenolik ve antioksidan özellikleri cilt sağlığı için faydalı olabilir. Koyu meyveler genellikle doğal cilt bakım ürünlerinde bulunur. Bu antioksidanlar, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için çalışan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu antioksidanlar ayrıca kanser oluşumunu da engellemektedir. Ancak etkinliklerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kalbe Faydaları

Böğürtlendeki antosiyaninler, kan basıncını doğrudan etkileyerek kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. 2011 yılında yayınlanan araştırmalar, böğürtlenin, yaban mersini ve çilek ile birlikte kan basıncını düşürdüğünü ve kan şekeri seviyelerini değiştirdiğini bulmuştur. Bu faydalar özellikle kalp hastalığı için bir veya daha fazla risk faktörüne sahip olabilen kişilere faydalıdır.

Sindirim Sistemine Yardımcı

Böğürtlen çayı içmek, vücudun yiyecekleri daha verimli bir şekilde parçalamasını sağlayan sindirim enzimlerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Böğürtlen çayı, siyah veya yeşil çay yaprakları ve böğürtlenlerin bir karışımı olduğundan, bu bitkisel infüzyonlar orta miktarda kafein içerir. Düşük kafein seviyeleri, iyi bilinen bir müshil olduğu için kabızlıktan muzdarip insanlara yardımcı olabilir.

Kanı Pıhtılaştırır

Vücudumuzdaki en önemli besinlerden biri, genellikle göz ardı edilmesine rağmen, K vitamini. Bu vitamin, böğürtlenlerde fazlasıyla bulunur ve kanama bozuklukları olan insanlar için ideal olan kanın pıhtılaşmasına yardımcı olabilir. Kadınların regl dönemlerinde de tercih etme sebebi bundan kaynaklıdır. Ancak kan pıhtılaştırmak için kullandığınız bir ilaç varsa içilmesi önerilmez.

Bağışıklık Güçlendirici

Böğürtlen, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için faydalı olan C vitamini, K vitamini ve E vitamini içerir. C vitamini, soğuk algınlığının süresini ve şiddetini kısaltmaya yardımcı olur. Ayrıca bir virüs veya patojen tanımlandığında gelişmiş bağışıklık sistemi yanıtını işaret edebilir. K vitamini ayrıca kan pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Aslında, Eski Yunanlılar tarafından böğürtlenlerin geleneksel kullanımlarından biri yaralardı.

Kemikleri Güçlendirir

Böğürtlen çayı, vücudun kemik mineral yoğunluğunu korumak için ihtiyaç duyduğu kritik mineraller ve besinler içerir. Ayrıca yaşlandıkça ortaya çıkma riski olan kemik erimesinin oluşmasını engeller.

Böğürtlen Çayı Yan Etkileri

Böğürtlen çayı orta miktarlarda (günde 1-2 fincan) tüketilebilir. Böğürtlen çalılarına veya benzer familya bitkilere alerjisi olan kişiler bu bitkisel çaydan kaçınmalıdır. Hapşırma, nefes almada zorluk veya kaşıntı gibi alerji belirtileri yaşarsanız çayı içmeyi bırakın.

Bitki çayları tüketmeden önce her zaman sağlık uzmanından tıbbi yardım almak önemlidir. Bu çaylar bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve alerjik reaksiyonlar dahil yan etkilere neden olabilir.

Hamile kadınların böğürtlen çayını dikkatli kullanmaları gerekir, çünkü bu çay karın bölgesinde kasılmalara neden olabilmektedir. Çok düşük ihtimalle düşük yapma gibi sorunlara neden olabilir.

Böğürtlen çayının doğum ağrısını hafifletmek için doğal bir ilaç olarak kullanılabileceğini bilinmektedir ancak, hamileliğin erken dönemlerinde aşırı miktarda içildiğinde, bu potansiyel olarak kasılmalara neden olabilir. Hem anneyi hem de bebeği tehlikeye sokabilir.

Aşırı böğürtlen çayı veya böğürtlen özü tüketimi mide bulantısı ve ishal gibi mide rahatsızlığına neden olabilir.

Böğürtlen Çayı Nasıl Yapılır? (Tarif)

Böğürtlen Çayı İçin Malzemeler:

 • 3 su bardağı, su
 • 3 su bardağı böğürtlen taze
 • 1 su bardağı şeker (isteğe bağlı)
 • 1 yemek kaşığı siyah çay yada 2-3 adet sallama çay

Böğürtlen Çayı’nın Yapılışı:

 1. Suyu 100 derece olana kadar kaynatın.
 2. Böğürtlen ve şekeri bir kapta birleştirin.
 3. Böğürtlenleri güzelce ezerek şekerle karıştırın.
 4. Siyah çayı kaynar suya ekleyin ve 3-4 dakika bekletin.
 5. Çayı, arada sırada karıştırarak böğürtlen karışımının üzerine dökün.
 6. Karışımı 1 saat bekletin.
 7. Rahat içim istiyorsanız çayınızı süzerek içebilirsiniz.

Hepinize afiyet olsun.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.