izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend

BM, tüm dünyaya Afgan sığınmacılar için çağrı yaptı: Sınırları açın

İletişimBMMYK’den yapılan yazılı açıklamada, Afgan sığınmacıların komşu ülkelerdeki insani durumu değerlendirildi.

Afganistan’a komşu ülkelerin sınırları kapalı tutması nedeniyle çok sayıda sivilin komşu ülkelere sığınma talebinde bulunamadığı kaydedilen açıklamada, “Başka ülkelere sığınmak isteyip Afganistan’ı terk edemeyenlerin durumu son derece ağır olup, bazı durumlarda hayati tehlike arz etmektedir.” ifadesi kullanıldı.

Bölge ülkelerindeki BMMYK ofislerine sığınma talebinde bulunmak için gelen Afgan sivillerin sayısının ağustostan bu yana arttığına işaret edilen açıklamada, sınırı geçemeyen birçok Afgan’ın uluslararası koruma edinmeyi beklediği vurgulandı.

Açıklamada, “Afganistan’da kızlara yönelik süregelen eğitim yasağı ve günlük hayata dair kısıtlamalar, halkın günlük yaşamını olumsuz etkilemekte ve ülkeye insani yardımların ulaşımını engellemektedir.” ifadesi yer aldı.

BİNLERCE KİŞİ ÜLKEYİ TERK EDEBİLİR

Ülkede ekonomik durumun giderek kötüleştiğinin altı çizilen açıklamada, mevcut ekonomik krizin binlerce kişiyi daha ülkeyi terk etmeye zorlayabileceği uyarısı yapıldı.

Pakistan, İran ve Tacikistan’ın, Afganistan’a kara sınırlarını kapatması nedeniyle Afgan sivillerin yasa dışı yollarla bu ülkelere geçiş yapmaya çalıştığına dikkat çekilen açıklamada, sığınmacıların insan kaçakçılarının elinde güvenliğinin olmadığı kaydedildi.

Açıklamada, İran’ın, ülkeye ağustostan bu yana sığınan Afgan sığınmacılardan her gün yaklaşık 3 binini ülkesine iade ettiği ve Pakistan’ın da son 3 ayda günde ortalama 1800 sığınmacıyı Afganistan’a geri yolladığı belirtildi.

Afganistan’ın komşu ülkelerine “sığınmacıları zorla geri yollama uygulamasını sonlandırma” çağrısının yapıldığı açıklamada, uluslararası topluma da “Afganistan’dan gelen ve uluslararası korumaya ihtiyaç duyan sığınmacılara sınırları açık tutma” tavsiyesinde bulunuldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.