Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Bitcoin Treni İçin Geç Mi Kaldınız?

İletişim


 

Bitcoin, zaman zaman şok düşüşleriyle yatırımcılarını üzse de yıllardır süren artışıyla genel olarak kabul gören bir yatırım aracı olmaya başladı. Fakat birçok yatırımcı hâlâ Bitcoin’e ısınamıyor veya Bitcoin almak için çok geç olduğunu düşünüyor. Peki bu ne kadar doğru? Bu saatten sonra Bitcoin alınmalı mı?

 

Düşmez Kalkmaz Bir Para Birimi

 

Sayısal verilerden bahsetmeden önce Bitcoin’in yıllardır nasıl bir performans gösterdiğini incelemekte fayda var. 2009’da Bitcoin ağı hayata geçtiğinde Bitcoin’in değeri doğal olarak sıfır dolardı. 2011’in Nisan ayında 1 dolara ulaşarak dikkat çeken öncü kripto para biriminin yolculuğu henüz yeni başlıyordu. Bitcoin, 2013’ün sonunda 1.200 dolara ulaşmasının ardından 2014’ün Nisan ayında 340 dolara kadar düştü. Yıllar süren bir maceranın ardından 2017 yılının sonunda 20.000 dolara vuran Bitcoin, bunun ardından yine bir buhran süreci yaşadı. Fiyat, 2018’in sonunda 3.300 dolara kadar düştü. Fakat kripto para birimi 2021’in Ekim ayına kadar inanılmaz bir yükselişe tarihinin en yüksek seviyesi olan 66.000 dolara ulaştı. Ekim ayından bu yana süren düşüş ise Bitcoin’i tekrar 20.000 dolar civarına çekmiş durumda. Kısacası şunu gözlemleyebiliyoruz: Bitcoin, her ne kadar büyük düşüşler yaşasa da uzun vadede yükselişine devam etmekte. Eğer teknolojiye güveniyorsanız ve uzun vadeli yatırım yapmakla bir probleminiz yoksa Bitcoin için hiç gecikmediniz.

 

Dijital Altın Diyebilir Miyiz?

 

Bahsetmemiz gereken bir diğer unsur ise Bitcoin’in diğer yatırım araçlarına göre büyüklüğü. Dijital altın olarak da adlandırılan kripto para birimi, yıllardır güç kazanıyor. Bitcoin maksimalistleri, Bitcoin’in altından aşağı olmaması gerektiğini düşünüyor. Bu karşılaştırmayı yapabilmek için altının ve Bitcoin’in toplam piyasa hacmine bakmalıyız. Altının toplam yaklaşık piyasa hacmi 11 trilyon dolar iken Bitcoin sadece 400 milyar dolar civarında. Yani Bitcoin’in altına yetişebilmesi için 275 kat daha büyümesi gerekiyor. Kısacası uzun vadede Bitcoin’e güveniyorsanız potansiyel hâlâ çok sağlam!

 

Yapısı Gereği Değerlenen Bir Sistem

 

Bitcoin sistemi, kendi yapısı gereğince birim değerini zamanla arttırıyor. Bu durum tam olarak şöyle gerçekleşiyor: Halving, yani yarılanma. Bitcoin sistemini dijital olarak sürdürerek ödül kazanan madencilere verilen ödül Bitcoin miktarı, her dört yılda bir yarıya iniyor. Bu sebeple piyasaya sürülen Bitcoin miktarı sürekli azalmakta. Temel ekonomi kurallarını göz önüne alırsak bu durum potansiyel bir Bitcoin enflasyonunu zaman geçtikçe azaltıyor. Bu kripto para biriminin toplam arzının 21 milyon olduğunu ve değişemeyeceğini de düşününce merkez bankalarının kafasına göre para basma probleminden de kurtulmuş oluyoruz. Adeta değerlenmesi için özel tasarlanan bir sisteme sahip Bitcoin.

 

Kısacası bu veriler Bitcoin için hâlâ hiçbir şeyin geç olmadığını gösteriyor, fakat yatırım sizinse riskin de size ait olduğunu unutmamalısınız. Bitcoin ve kripto paralarla ilgili daha fazla bilgi edinmek, böylece bilinçli bir şekilde yatırım yapabilmek için araştırma yapmanızı öneririz. Bitcoin Buyer gibi atlama tahtalarını kullanarak serüveninizi hızlandırmanız da mümkün.

 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.