istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Bitcoin Nereden Alınır? Bilinmesi gerekenler!

İletişim


Son ayların en çok konuşulan konularından birisi Bitcoin ve kripto paralar. 2020’nin son günlerinde ve 2021’in neredeyse tümünde bitcoin haberleri durmaksızın insanları heyecanlandırmaya devam etti. Durum böyle olunca Bitcoin hakkında birçok soru da ortaya çıkıyor. Bitcoin nasıl alınır, nereden Bitcoin alabilirim gibi sorular herkesin merak ettiği konular arasında. Gelin şimdi hep birlikte Bitcoin’in nereden alındığını inceleyelim!

Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin, kripto para alıp satmanıza olanak sağlayan kripto para borsaları üzerinden alınabilir. Elbette bitcoin madenciliği gibi bir seçenek sayesinde Bitcoin sahibi olunabilse de bu oldukça zor bir yöntem. Madencilik hakkında detaylı bilgi için https://uzmancoin.com/bitcoin-madenciligi-nedir-nasil-yapilir/ bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bitcoin’in kripto para borsaları üzerinden alınabildiğini söyledik. Ancak bunu biraz daha özelleştirmek gerekiyor. Çünkü kripto para dünyasında yüzlerce, hatta 300’den fazla kripto para borsası mevcut. İşte bu yüzden Bitcoin almak için güvenilir bir platform seçimi çok ama çok önemli. Dikkat edilmesi gereken birçok nokta var.

Elbette sorular bunlarla da bitmiyor. Kripto para borsasının kullanımını öğrenmek, para yatırma ve çekme seçenekleri de bilinmesi gereken noktalardan birisi. Bitcoin nereden alınır sorusunu cevapladığımıza göre, cevabı biraz daha özelleştirelim ve dikkat etmeniz gereken noktalara göz atalım!

Bitcoin Almak İçin Borsa Seçimi

Bitcoin alırken borsa seçme konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç tane alt başlık bulunuyor. Bunları, işlem hacmi, coin sayısı, işlem çifti sayısı, mobil uygulama kullanımı, ek özellikler, kullanıcı sayısı, para yatırma ve çekme seçenekleri olarak sıralayabiliriz. Elbette bunları söyledik ama bu terimlerin anlamı ne ve ne işimize yarayacak?

İşlem Hacmi

İşlem hacminin dikkat edilmesi gereken bir nokta olduğunu söyledik. Peki nedir bu işlem hacmi? İşlem hacmi aslında teknik analizde de karşınıza çıkan bir durum ve analistler tarafından dikkate alınana bir nokta.

İşlem hacmi, borsa üzerinde veya bir hisse, kripto paranın üzerinde gerçekleşen alım satım işlemlerinin toplamına deniyor. Bir kişi 100 TL değerinde Bitcoin alıp, 110 TL’ye satarsa, toplamda oluşturduğu işlem hacmi 210 TL olacaktır.

Borsanın işlem hacminin yüksek olması, borsada sürekli bir şekilde işlem yapıldığını ve kısmen de olsa insanların borsaya güvendiği fikrini ortaya çıkarır.

Coin Sayısı

Kripto para dünyasında sürekli bir şekilde yükselişler ve düşüşler görüyoruz. Elbette yükselişlerden ve düşüşlerden faydalanmak için borsadaki coin sayısı önemli. Ancak güvenilirlik açısından kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Kripto para dünyasında binlerce proje mevcut. Ancak bunların büyük çoğunluğu güvenilir değil. İşte bu yüzden coin sayısı yüksek ve güvenilir projelerin mevcut olduğu borsalar tercih edilmeli.

İşlem Çifti Sayısı

İşlem çifti sayısı dikkat edilmesi gereken konular arasında. BTC/USDT, ETH/USDT, BTC/TRY, ETH/BTC gibi ibareler işlem çiftini belirtmek için kullanılır. İşlem çifti henüz yeni bir yatırımcı için önemli olmasa da profesyonelleştikçe arbitraj yapma şansınızı yükseltecektir.

Mobil Uygulama Kullanımı

Kripto para dünyasında yeniyseniz, acemi bir yatırımcının bilmesi gereken noktaları kolaylıkla halledebilecek bir borsada yer almanız önemlidir. Kullanımı kolay olan bir borsa seçmek yatırımlarınızı rahat bir şekilde yönetmenizi sağlayabilir.

Kullanıcı Sayısı

Kullanıcı sayısı, işlem hacmiyle doğru orantılı denilebilir. Milyonlarca üyesi bulunan bir borsada işlem yapmak hem yatırımlarınızın güvende olduğunu hissettirebilir. Diğer yandan işlem hacminin yüksek olması da artı sağlamaktadır.

Para Yatırma ve Çekme Seçenekleri

Bir borsanın olmazsa olmazı, para yatırma ve çekme seçenekleridir diyebiliriz. Çünkü her kripto para borsası TL yatırma ve çekme işlemlerine izin vermiyor. İşte bu yüzden bu özelliklere sahip bir borsada işlem yapmak 7/24 yatırımlarınızı kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Bu yazımızda Bitcoin nereden alınır sorusuna yanıt vermeye çalıştık!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.