istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Barkod Okuyucu ve El Terminalleri Desnet’te

İletişim


 
Bir barkod okuyucu tarafından okunabilen bir dizi siyah beyaz çubuktan oluşan görüntüye barkod denilir. Barkodlar ürünlerin hızlı bir şekilde tanımlanmasında son derece önemli bir role sahiptir. Barkodlar birçok farklı kullanımlarının yanı sıra tipik olarak perakende mağazalarda satın alım sürecinin bir parçası olarak, depolarda envanteri izlemek ve yönetmek, faturalarda muhasebeye yardımcı olmak için kullanılırlar. İşletmeler açısından son derece önemli bir yere sahip olan barkod okuyucu ve el terminalleri modellerine Desnet üzerinden ulaşabilir, ihtiyacınıza en uygun ürünleri satın alarak işletmenizde süreçleri hızlandırabilir ve kolaylaştırabilirsiniz.
 
Barkod okuyucu çeşitleri bir barkodun içerdiği bilgileri yakalar ve kodunu çözer. Geleneksel barkod tarayıcılar ışık kaynağı, lens, fotoiletken ve kod çözücü olmak üzere 4 farklı bileşenden meydana gelir. Işık kaynağı barkodda bulunan bilgilerin okunmasını ve kodun en doğru şekilde çözülmesini sağlar. Lens barkodu tarar. Fotoiletken optik darbelerin elektriksel darbelere çevrilmesi sürecini tamamlar. Kod çözücü ise barkod verilerini analiz ederek tarayıcının çıkış bağlantısına gönderir. Barkod okuyucu modelleri bilgileri yakaladıktan sonra ana bilgisayara ya da bir tablete bağlanırlar. Bu sayede bilgileri ek bir insan müdahalesi olmadan gerçek zamanlı olarak iletirler. Söz konusu süreç, perakendecilerin veri toplama süreçlerini otomatikleştirmelerine, envanter takibi ve satış noktası işlemlerini yanlış işleme gibi insan hatalarını azaltmalarına yardımcı olur. 

Barkodlar Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

 

Bir barkod, bilgileri barkod okuyucuların okuyabileceği görsel bir desen şeklinde kodlamanın etkili bir yoludur. Barkod denilen siyah ve beyaz çubuklar kombinasyonu, o barkod için önceden oluşturulmuş olan algoritmayı izleyen değişen metin karakterlerini temsil eder. Barkod okuyucu bu siyah beyaz çubuk modelini okur ve bunları perakende satış noktası sisteminin anlayabileceği bir test satırına çevirir.

 

Perakende ürünlerin tanımlanabilmesi için perakende ürün ambalajına basılan koda UPC diğer bir deyişler Evrensel Ürün Kodu adı verilir. UPC iki parçadan oluşur: barkod okuyucu tarafından okunabilen bir barkod ve barkodun altında bulunan 12 basamaklı benzersiz bir sayı.

 

UPC’nin ilk 6 basamağı ürünün üreticisini, sonraki 5 basamağı ürünün kendisini tanımlayan öğe numarasıdır. Tüketicilere sunulan birçok ürünün boyutuna, rengine ve benzeri etkenlere bağlı olarak değişen varyasyonları vardır. Her varyasyonun da kendi ürün numarasına ihtiyacı vardır. 12 basamaklı bir UPC’nin son basamağı kontrol basamağıdır. Barkod okuyucunun kontrol basamağı doğru değilse barkod okuyucunun UPC kodunu düzgün taraması mümkün değildir. UPC’ler kasada ürünün adına, öğe türüne, boyutuna ve rengine göre tanımlanmasını kolaylaştırır. 

 

UPC’lerin kullanılması işletmeler ve tüketiciler açısından oldukça avantajlı bir durumdur. UPC’ler barkod okuyucuların bir ürünü ve maliyetini belirlemesine yardımcı olduğundan ödeme hızının artırılmasını sağlar. Aynı zamanda bir ürünün bilgilerinin manuel olarak girilmesi ihtiyacını etkili bir şekilde ortadan kaldırırlar. UPC’ler aynı zamanda envanter takibi ve yönetimi süreçlerini de iyileştirirler. İşletmelerin belirli bir ürünü raflarında ya da depolarında ne zaman stoklamaları gerektiğini bilmelerinde önemli bir rol üstlenirler. Ayrıca herhangi bir ürünle ilgili bir sorun olduğunda UPC’ler satıcıların ilgili ürünü satın alan müşterilerini bulmasına, onlarla iletişime geçmesine ve geri çağırma işlemi yapmasına katkıda bulunurlar. 

Barkod Okuyucu Nasıl Çalışır?

 

Barkod okuyucu, barkod kodunu kırmızı bir ışıkla aydınlatarak barkodun siyah ve beyaz öğelerini tarayarak eşleşen bir metne dönüştürülür.  Daha spesifik olarak anlatmak gerekirse barkod okuyucudaki sensör, aydınlatma sisteminden yansıyan ışığı algılar ve kod çözücüye gönderilen bir analog sinyal üretir. Kod çözücü bu sinyali yorumlar, kontrol basamağını kullanarak barkodu doğrular ve onu metne dönüştürür. Dönüştürülmüş metin, tarayıcı tarafından satılan tüm ürünlerin üreticisi, maliyeti ve miktarına ilişkin bir veri tabanını tutan bilgisayar yazılım sistemine iletir. 

 

Barkod okuyucu modelleri farklı özelliklere sahip olacak şekilde üretildiğinden bazı modeller okuma mesafesi ve çalışma kapasitesi nedeniyle belirli endüstriler için daha uygundur. Kalem tipi barkod okuyucular, kalemin ucundaki bir ışık kaynağı ve fotodiyottan oluşurlar. Lazer barkod okuyucular kalem tipi barkod okuyucuya benzer şekilde çalışmalarına karşın lazer ışınından yararlanırlar. Kamera tabanlı okuyucular barkodların okunmasında kamera ve görüntü işleme tekniklerinden yararlanırlar. CCD okuyucular barkodları taramak için birkaç ışık sensörüne sahiptirler. Çok yönlü barkod okuyucular ürünlerde kötü basılmış, buruşmuş ve yırtılmış barkodların çözülmesi konusunda son derece gelişmiş özelliklere sahip verimli ürünlerdir. Bazı işletmeler akıllı telefonlarını geçici barkod okuyucular olarak kullansa da bu sürecin sağlam, güvenilir ve özenle tasarlanmış barkod okuyucular ile çözümlenmesi çok daha doğru ve verimli bir yöntem olarak kabul edilmelidir.

 

Siz de barkod okuyucu ve el terminalleri arasından işletmenizin ihtiyaçlarına en uygun modelleri seçmek, birbirinden özel ürünleri incelemek ve hızlı bir şekilde satın almak için Desnet ile iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede Desnet’in hızlı, kaliteli ve güvenilir hizmetlerinden yararlanma ayrıcalığına erişebilirsiniz. Ayrıca Desnet’in Türkiye’nin 81 iline ortalama 24 saatte maksimum 48 saatte sunduğu uzman teknik servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.