izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Bakan Özer’den LGS 2022 ile ilgili Beklenen Açıklama Geldi

İletişim


Milli Eğitim Bakanı, Mahmut Özer’den LGS 2022 için beklenen açıklama geldi. Haziran ayı içerisinde uygulanması planlanan Liseye Geçiş Sistemi (LGS) ile ilgili Bakan Özer, sistemde herhangi bir değişiklik olmayacağını açıkladı.
Velilerin yeni nesil sorular ile ilgili yoğun tepkilerinden dolayı soru tarzları ve sınav sistemi sürekli tartışma konusu olurken, Eğitim editörleriyle buluşan Özer, “LGS ile ilgili bir değişiklik olacak mı?” sorusuna “Olmayacak” diye cevapladı. Ayrıca Özer, “Bakanlık olarak derdimiz sürekli süreci iyileştirmek, kaliteyi artırmak” dedi.

Sınav Tarihi Belli Oldu Mu?

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2022 yılında uygulanacak olan LGS’nin 5 Haziran 2022 Pazar günü uygulanacağını açıkladı. 2018 yılından beri uygulanan LGS her yıl Haziran ayının ilk hafta sonunda uygulandı. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre bu yılda LGS Haziran ayının ilk hafta sonu olan 5 Haziran 2022 Pazar günü uygulanacak.

Sınav iki oturumdan oluşacak şekilde uygulanacak. Sınavın birinci oturumu (Sözel Bölüm) 09.30’da, ikinci oturumu (Sayısal Bölüm) ise 11.30’da başlayacak. Sözel bölüm içerisinde Türkçe (20 Soru), İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (10 Soru), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (10 Soru) ve İngilizce (10 Soru) branşları bulunuyor. Sayısal bölümde ise Matematik (20 Soru) ve Fen Bilimleri (20 Soru) branşları bulunuyor.

Örnek Sorular Yayınlanmaya Devam Ediyor Mu?

2018 yılından beri uygulanan LGS için Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Merkezi her ay her branştan örnek soru yayınlamaktadır. Örnek sorular bu yıl içerisinde de yayınlamaya devam ediyor. Bu yıl Ekim ve Kasım ayı içerisinde yayınlanan örnek sorular bu yıl uygulanacak LGS’ye ışık tutuyor. Örnek sorular öğrencilerin hazırlık süreci için oldukça önem arz ediyor. Sınava hazırlanan tüm öğrenciler mutlaka örnek soruları çözerek soru kalıbı ve formatına alışmalıdır. Birçok eğitimciden gelen bilgiler doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı her yıl örnek sorulara benzer soru kalıbı ve formatlarını LGS’de kullanıyor.

Bu yüzden birçok eğitimci örnek soruların mutlaka çözülmesini ve çözülemeyen sorular noktasında öğretmenlerinden destek almasının faydalı olacağı noktasında uyarılarda bulunuyor.

Bu Yılda Belirleyici Branş Matematik Mi Olacak?

LGS’nin her yıl en belirleyici branşı şüphesiz Matematik olmaktadır. Özellikle yeni nesil sorulara geçilmesi ile birlikte yeni nesil sorulara öğrencilerin alışma ve uyum süreci oldukça sancılı olarak geçmektedir. Bundan kaynaklı Matematik her yıl uygulanan LGS’nin en belirleyici branşı haline gelmiştir. Öğrenciler her anlamda Matematikte zorlanmaktadır. Bunun için birçok uzman okumanın oldukça önemli olduğunu ve öğrencilerin kazanımları iyi bir şekilde kavradıktan sonra örnek sorular ile birlikte bol bol yeni nesil soru çözmeleri gerektiğini belirtiyor.

Öğrencilerimizin genel anlamda örnek sorulara, çıkmış sorulara ve kazanım kavrama testlerine ulaşabilmeleri için Çopur Hoca sitemiz aktif olarak dosya paylaşımı yapmaktadır. Konulara göre ayrılmış örnek soruları öğrencilerimiz kolay bir şekilde indirerek soruları çözebilirler. Ayrıca çıkmış sorular ve kazanım kavrama testlerine de sitemiz üzerinden ulaşabilirler.

Kaynak:

https://www.copurhoca.com/8-sinif-lgs-cikmis-sorular-ve-cevaplari/

https://www.copurhoca.com/kurumsal-deneme-sinavlari-lise-ortaokul-ayt-tyt-lgs/

https://www.copurhoca.com/matematik-ders-kitaplari-2021-2022/

 

 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.