istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Bakan Dönmez açıkladı! Karadeniz gazının fiyatı çok daha uygun olacak

İletişimEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Filyos’ta Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Töreni sonrası açıklamada bulunarak, “Maksimum üretime çıktığımızda 2026 gibi Türkiye’de enerji üretiminin %35’ini buradan karşılayacağız” diyen Bakan Dönmez, “Diğer bir şekilde ifade edersek hane halkının bütün enerjisi buradan karşılanabilecek. 25-30 yıl konutlarda kullanılan gazın tamamı Karadeniz’den çıkacak” dedi.

TOPLAM 540 MİLYARLIK DOĞALGAZ KEŞFİMİZ OLDU

Bakan Dönmez, Çok önemli anlardan birisini yaklaşık 1 yıl önce ilk gazı yaktığımız güne gitmiştik. İlk keşfimizi Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 2020 Ağustos ayı. Burada seri değil, eş zamanlı götürüyoruz bu işi. Birisi bitsin diğerini beklerseniz, bu Proje 10 sene sürer. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde gazı verdiğimizde birçok alanda rekor kırmış olacağız. Keşifle birlikte diğer gemilerimizi de buraya çektik. Akabinde Kanuni, Yavuz’u buraya çektik. Ekibimizi donattık. Bir ekip çalışmasıyla bu günlere geldik. Toplam 540 milyarlık doğalgaz keşfimiz oldu. Önemli aşamalardan birisi de o gazı karaya getirecek boruların ilk kaynağı yapıldı. Bir yıl önce de burada kara tesislerinin törenini atmıştık. Orada da ciddi bir çalışma var. Bu gazı karaya getirdikten sonra da bu gazın işlenmesi gerekiyor.” diye konuştu.

MUHALEFETİN İDDİALARINA YANIT

Geçmişte açıklananlara baktığımızda çoğu gayriresmi açıklamalar. Burada hiçbir şeyi gizlemiyoruz. Sahada hummalı bir çalışma var. Utanırlar mı bilemiyorum. Bu eleştiriyi bize yönetenler. Ben ve ekibim bu çalışmaları takip edip gece gündüz çalışıyoruz. Kınayanların kınamasından korkmadan, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2200 metre derinlikte. Sondaj kuyularını açıp çeşitli ekipmanlar yerleştiriliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez ve Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Karadeniz’in bizim bulunduğumuz kesimden 3 km açıldığında uçurumda duruyorlardı. 3 km gittiğimizde denizde bin metre derinlik başlıyor. Yalçın dağlardan engebeli hattan boru hatlarını sermek lazım. Tepeleri traşlıyoruz. Boru hattının altına gelen kısımlara dolgu yapıyoruz.

FİYATLARA NE ZAMAN YANSIYACAK?

Karadeniz’den üreteceğimiz gazın fiyatı çok daha uygun olacaktır. Bu uygunluk, hem vatandaşı mutlu edecek, hem de devletimizi. Yıllardır bu ülke yerli gazı bekledi. Çalışmalar şu anda devam ediyor. Gazi bulduk ama onu daha çıkartacağız sisteme dahil edeceğiz. Bu faydayı 84 milyon insanımız hissedecek. Bu gaz hepimizin.

YENİ MÜJDELER GELECEK Mİ?

Yoğunluğumuzu Sakarya Gaz Sahası’na verdiğimiz için bir taraftan da sismik çalışmaları da devam ediyor. Oradan da olumlu geri dönüşümler var. Önce verileri okuyoruz. Karadeniz’in formasyonunu, o bulgulara göre yeniden değerlendirme imkanı bulduk. İnşallah yeni müjdelere de kapıları aralayacak. Karadeniz, bugünkü Hazar Denizi’nin potansiyelini barındırıyor desek abartmış olmayız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.