Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Avrupa resmen duyurdu: Yeni koronavirüs dalgası!

İletişimAvrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Kurumu’ndan  (EMA) endişe verici bir açıklama geldi. AB’nin yeni bir Covid-19 dalgasından geçtiğini belirten EMA yetkilileri risk grubundaki kişileri de açıkladı. 

VARYANTLAR DEĞİŞİYOR

EMA yetkilileri, Covid-19 ve aşılarla ilgili son duruma dair basın toplantısı düzenledi. EMA’nın aşı stratejisinden sorumlu yetkilisi Marco Cavaleri, birçok AB ülkesinin, omicron varyantının yüksek oranda bulaşıcı mutasyonları tarafından yönlendirilen yeni bir Covid-19 dalgasıyla yüz yüze olduğunu ifade etti.  BA.4 ve BA.5 olarak adlandırılan mutasyonların kıta genelinde baskın hale gelmesinin beklendiğini belirten Cavaleri, “Muhtemelen temmuz sonuna kadar diğer tüm varyantların yerini alacaklar” diye konuştu.

ŞİDDETLİ AŞI TAVSİYESİ

Cavaleri, bu varyantların insanları virüsün önceki türlerinden daha fazla hasta ettiğine dair bir kanıt olmamasına rağmen, yaşlılar arasında bulaşmalardaki artışın ciddi hastalıklara dönüşmeye başladığını bildirdi. Nisanda EMA’nın, 80 yaş ve üstü kişilere ikinci bir aşı takviyesi almalarını tavsiye ettiğini anımsatan Cavaleri, AB’de 60-79 yaş arasındaki kişilere ve “her yaştan tıbbi açıdan savunmasız kişilere” ikinci takviye dozlarının önerildiğini belirtti. Cavaleri, “Bu yeni dalga AB içinde yayılırken, savunmasız grupların korunmasını sürdürmek ve aşılamanın herhangi bir şekilde ertelenmesini önlemek esastır” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.