istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Autocad Ölçekli Büyük Boyutlu Çıktı Alma

İletişim


Dijital ortamdaki belgelerin ve dosyaların çıktılarını almak, günümüzde sık yapılan uygulamalardan biridir. Bilgisayar ortamında hazırlanan belgeler, kâğıda aktarıldıktan sonra ilgili yerlere verilir veya bu şekilde kullanılır. Belgelerin çıkartılması için genellikle ev ve iş yerindeki yazıcılar kullanılır. Ancak Autocad gibi programlarda hazırlanan proje ve ödevlerin çıktısı için bu tür yazıcılar yeterli olmaz. Bahsedilen türden belgeler için genellikle A4’ten daha büyük kâğıtların kullanılması gerekir. Peki, böyle durumlarda hangi yolun izlenmesi gerekir?
 

Autocad Ölçek Birimleri

Autocad ölçekli büyük boyutlu çıktı alabilmek için öncelikle ölçek birimleri konusuna göz atılması gerekir. Bu program, kullanıcılarına mm ve inç olmak üzere farklı uzunluk ölçü birimleri ile çalışma imkânı verir. Ülkemizde yaygın olan uzun ölçü birimi metre olduğundan, büyük çoğunlukta milimetre kullanılarak çalışılır.
Programda ölçü birimi olarak mm’nin seçilmesi ile her 1 birim, 1 mm olarak kabul edilir. Ancak çizimlerde 1 birimin 1 cm veya 1 m olarak kabul edilmesi ile birlikte Autocad çıktı alma zorlukları başlar.
Böylesine zorluklar yaşamamak için ölçek birimleri tablosunu dikkatli bir şekilde incelemeli ve buradaki bilgilere göre çizimlerinizi yapmalısınız.


Autocad Ölçek Birim Tablosu
  Mm cinsinden Cm cinsinden M cinsinden
  1mm Units 1mm Units 1mm Units
1/10 1 10 1 1 100 1
1/20 1 20 1 2 50 1
1/50 1 50 1 5 20 1
1/100 1 100 1 10 10 1
1/200 1 200 1 20 5 1
1/500 1 500 1 50 2 1
1/1000 1 1000 1 100 1 1
1/2000 1 2000 1 200 1 2

Kaynak: https://buradanbastir.com/articles/view/autocad-cikti-alma
 

Autocad Çiziminizi PDF Formatına Dönüştürmek için Gerekli Adımlar

Autocad çiziminin sorunsuz olarak çıktısının alınabilmesi için öncelikle PDF formatına dönüştürülmesi gerekir. PDF formatına dönüştürmek için izlenmesi gereken adımlar genel olarak şu şekildedir:

  • Ctrl + P kombinasyonu ile yazdırma ekranına geçiş yapılır. Bunun için Plot ve Print komutları da kullanılabilir. Bunların haricinde ekranın sol üst köşesinde yer alan program simgesine tıklayarak açılan penceredeki print butonuna da basılabilir.
  • Yazdırma ekranında öncelikle düzenlenmesi gereken bazı bölümler vardır. Bunların ilki ise çizimin hangi formatta kaydedileceğinin belirlenmesidir. Print/plotter başlığının altında yer alan Name bölümünden gerekli düzenlemenin yapılması gerekiyor. Buradan AutoCAD PDF (High Quality Print) seçeneği tercih edilmelidir.
  • Bunun ardından ise Paper Size kısmından kağıt boyutuna ilişkin seçim yapılmalıdır İnşaat projeleri için genellikle A3 boyutu tercih edilir. Boyutu, projenin türüne göre belirlemelisiniz.
  • Yapılan düzenlemelerden sonra yazdırılacak alan seçimi yapılmalıdır. Çizimdeki sadece belli bir alanı yazdırmak için Plot area başlığının altında bulunan What to plot bölümünden Window seçeneğini tercih etmeniz gerekiyor. Bu seçimden sonra yazdırmak istediğiniz bölüme ilişkin seçimi yapabilirsiniz. Eğer çiziminizin tek bir sayfaya sığacak şekilde yazdırılmasını istiyorsanız, bu kısımdan Windows yerine Extens seçeneğini tercih etmelisiniz.
  • Çizimin kağıt içerisinde ortalanmasını istiyorsanız Plot offset (origin set to printable area) başlığı altında yer alan Center the plot seçeneğini işaretlemeyi unutmayın.
  • Bütün bu işlemlerden sonra sağ alt köşede yer alan OK butonuna basarak çiziminizi PDF formatında kaydedebilirsiniz.

 

Büyük Boyutlu Çıktı Nasıl Alınır?

Büyük boyutlu çıktı almak için evde bulunan yazıcınızı kullanabilir veya online baskı merkezlerini tercih edebilirsiniz.

·Evdeki Yazıcıyla Büyük Boyutlu Çıktı Alma

Evde bulunan yazıcı ile büyük boyutlu çıktılarınızı profesyonel olarak almanız çok zordur. Bu noktada projeyi A4 boyutunda parçalara ayırabilir ve bunların tek tek çıktısını aldıktan sonra birleştirebilirsiniz. “rasterbator.net” isimli site, büyük boyutlu çizimlerinizi A4 boyutunda parçalara bölmenizi sağlar. Fakat bu şekilde hazırlanacak projeler ve sunumların kesinlikle profesyonel olmayacağı ve beklentileri tam olarak karşılamayacağı unutulmamalıdır.

·Online Baskı Merkezlerinden Büyük Boyutlu Çıktı Alma

Büyük boyutlu çıktılar için bir diğer seçenek ise online baskı merkezleridir. Hazırladığınız çizimleri PDF olarak kaydettikten sonra online baskı merkezlerine gönderebilir ve istediğiniz kağıda (A0, A1, A2, A3, A4, A5 vb.) çıktısını alabilirsiniz. Böylece profesyonel ve sorunsuz bir sonuç elde edersiniz. BuradanBastir.com websitesi, bu noktadaki ihtiyaçlarınızı etkili ve hızlı bir şekilde karşılamaktadır.


SONUÇ

Autocad ölçekli büyük boyutlu çıktıların profesyonel olarak alınması, ancak uygun yazıcıların kullanılması ile mümkün olur. Ev ve iş yerindeki yazıcıların sadece A4 kağıt tipi için uygun olması, bu tür yazıcılardan büyük boyutlu çıktılar alınmasını engeller. Dolayısıyla bu noktada online baskı merkezleri size hem zaman hem de maliyet açısından büyük avantajlar sağlamaktadır.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.