Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Araç Plaka Sorgulama

İletişim


 Araç plaka sorgulama işlemi sayesinde araca ait doğru bilgilere ulaşabilirsiniz. Özel araç sahibi almak isteyen kişiler sıfır kilometre olan araçların pahalı olmasından dolayı bütçelerini zorlamak istemezler. Bu sebeple sıfır araç yerine ikinci el araçlara yönelirler. İkinci el araçlar satın almak fiyat açısından daha cazip haldedir. Ancak ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Aracı hangi durumda olduğunu belirten resmi bilgiler araç alıcıları için oldukça önemli bir durumdur. 
 
Aracı satan kişinin araç hakkında vereceği bilgiler eksik veya hatalı olabilir. Doğru bilgiye ulaşabilmeniz için araç plaka sorgulaması yapabilirsiniz. Plaka sorgulaması sayesinde araç ile alakalı pek çok bilgiye erişim sağlayabilirsiniz. Sadece ikinci el araçlar için sorgulama yapılmaz. Bütün araçlar için sorgulama yaparak araç hakkında detaylı bilgiye ulaşabilme imkânına sahipsiniz. Peki, araç plaka sorgulama nasıl yapılır? İşte detaylar!
 

Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aracın plakasından araç hakkında pek çok bilgiye erişebilmeniz mümkün. Teknolojinin gelişmesi ile beraber plaka ile alakalı sorgulama yapmak daha kolay hale gelmiştir. Sorgulama yapabilmek için birkaç farklı yöntem bulunuyor. Kısa mesaj ile dakika sorgulaması yapabilirsiniz. Kısa mesaj olarak büyük harflerle DETAY yazıp boşluk bıraktıktan sonra plaka numarasını yazarak 5664’e yollamanız gerekiyor. Anında plaka sorgulama ile araç hakkındaki bilgilere ulaşım yapabiliyorsunuz ancak bu işlem pratik olmasının yanı sıra ücretli bir işlemdir.
 
E-devlet sistemi üzerinden plaka sorgulaması yapabilmeniz mümkün. E-devlet hesabınıza kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra emniyet Genel müdürlüğü sayfasına girerek sorgulamalarınızı en doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta bilgi ve gözetim merkezi aracılığı ile satın alacağınız araca ait tüm bilgileri plaka sorgulama yaparak öğrenebilmeniz mümkün. Çağrı merkezleri ile iletişime geçerek ya da farklı mobil uygulamaları kullanarak aracınız ile alakalı doğru bilgilere ulaşmanız mümkündür. Bütün bu bilgiler ışığında araç plaka sorgulama neden önemlidir? İşte merak edilenler!
 

Araç Plaka Sorgulama Neden Önemlidir?

Satın alacağınız aracın karşılığında yüklü miktarlarda para ödeyeceksiniz. Emeğinizin karşılığını doğru araca verebilmeniz için plaka sorgulama yapmanız önemlidir. Satın alacağınız araçlara ait bütün doğru bilgilere sorgulama yöntemi ile ulaşabilirsiniz. Aracı satın alacağınız kişi araç hakkında doğru bilgilere sahip olmayabilir.
 
Aracın markası, modeli, araca ait olan herhangi bir ceza veya hasar var mı, aracın sahibinin adı ve soyadı bilgilerine erişerek herhangi bir dolandırıcılık olayı yaşamaktan kaçınabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra trafikte sorun yaşadığınız aracın plakasını sorgulama yaparak şoför hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece araca ait pek çok farklı detaya ulaşmanız mümkün olacaktır. Bu da araç alım satım süreci için hayati derecede etkilidir. Peki, plakadan araç hasar kaydı nasıl yapılır? İşte ayrıntılar!
 

Plakadan Araç Hasar Kaydı Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulama ile taşıtı ait olan vergi borcu olup olmadığını ya da haciz işlemi uygulanıp uygulanmadığını görebilmeniz mümkündür. Aracınızın borçlarını ödeyebilmeniz için en doğru bilgiye sorgulama yaparak ulaşabilirsiniz. E-devlet üzerinden yapmış olduğunuz sorgulamalar tamamen ücretsizdir. Böylece araç plaka sorgulama işlemi sayesinde hasar kaydına dair net bilgiler de öğrenebilirsiniz.
 
Sorgulama yapabilmek için mevcut üç yöntem bulunuyor. E-Devlet, mobil uygulamalar ve 5664’e kısa mesaj göndermek. Kısa mesaj yöntemi ile sorgulama yapacaksınız her bir sorgulama mesajı için ortalama 10 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Tüm bu bilgiler ışığında araç plana sorgulama işlemi için farklı yöntemlerin bulunduğunu ifade edebiliriz. Burada hangi seçeneği  tercih edeceğiniz hususu tamamıyla size kalmıştır.
 
 
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.