Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Amerika’nin Batısı Son 1200 Yılın En Kötü Kuraklığını Yaşıyor

İletişimİnsan kaynaklı iklim krizinin mega kuraklığı %72 daha kötüleştirdiği bilgisi verildi.

2000-2021 yıllarında Amerika’nin batısının son 1200 yılın en büyük kuraklığını yaşamış olduğu belirtildi.

CNN’in haberine nazaran, Nature Climate Change dergisinde yayımlanan çalışmada, 2000-2021 aralığının ülkenin batısının son 1200 yıldaki en kurak dönemi olduğu açıklandı.

Geçen yılki kuraklığın şiddetinin alışılmadık olduğu ve ölçümlerin bu ağır kuraklık durumunun 2022’de de devam edeceğini gösterdiği vurgulanan çalışmada, insan kaynaklı iklim krizinin mega kuraklığı %72 daha kötüleştirdiği bilgisi verildi.

Batı yakasındaki Los Angeles kentine, Aralık 2021’de metrekareye ancak 25 santimetre yağış düştüğü, Ocak ayında ise 1 santimetre bile düşmediği anlatım edilirken, bunun kentin en kurak 8. Ocak ayı olduğu, Şubat ayının yarısında da durumun asla iç açıcı olmadığı vurgulandı.

California Üniversitesinden Profesör David Feldman, oldukca sayıda bilim insanın gelecekte daha uzun ve kurak dönemler yaşanacağı tahmininde olduğunu dile getirdi.

Feldman, bu dönemleri aşırı yoğun fırtınaların takip edeceğini söylemiş oldu.

Çalışmanın baş yazarı Profesör Park Williams da bu büyük kuraklığı ortalamanın üstünde yağmur ve karlı bir devrin takip etmesinin yıllar alacağını hatırlattı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.