Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

ABD’den Çin’i çıldırtan ziyaret! ABD kınandı Tayvan’a ilk yaptırım darbesi geldi

İletişim


Son dakika haberi! ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, dört gün sürecek Asya turuna çıktı. ABD’li üst düzey siyasetçi Nancy Pelosi, Çin’in tüm itirazlarına rağmen Tayvan’a gitti. Pelosi, Tayvan halkıyla dayanışmanın her zamankinden önemli olduğu mesajını verdi. Pekin yönetimi ise hem ada yakınlarında askeri tatbikat başlattı hem Tayvan’a bir dizi yaptırım açıkladı.

ŞEREF MADALYASI VERİLDİ

Pelosi, ziyareti kapsamında, bu sabah beraberindeki 5 kişilik kongre heyetiyle Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile bir araya geldi. Tsai, görüşmede, Pelosi’ye, Tayvan’daki hükümetin devamı olduğunu öne sürdüğü Çin Cumhuriyeti’nin “Uğurlu Bulutlar Düzeni” adı verilen şeref madalyası ve özel şeridini takdim etti. Tayvan lideri, Pelosi ve heyetine kritik bir dönemde Tayvan’ın yayında olduklarını somut olarak gösterdikleri ve ABD’nin Tayvan’ın kendini savunmasına desteğini ifade ettikleri için teşekkür etti.

TAYVAN LİDERİ: ÜLKEMİZİ MÜDAFAAYI SÜRDÜRECEĞİZ

Tayvan lideri Tsai, Tayvan’ın Çin’in artan askeri tehditlerine boyun eğmeyeceğini vurgularken şu ifadeleri kullandı; “Ülkemizin egemenliğini kararlılıkla koruyacak, aynı zamanda demokrasi adına hattı müdafaayı sürdüreceğiz.” 

PELOSİ: ABD’NİN TAYVAN İLE DAYANIŞMASI HAYATİDİR

Pelosi de Kongre adına kendisine tevdi edilen onur için Tsai’ye teşekkür ederken, “ABD’nin Tayvan ile dayanışması hayatidir. Tayvan’da ve dünyanın geri kalanında demokrasiyi koruma kararlılığımız değişmemiştir. Ziyaretimiz, ABD’nin Tayvan’a destek sözünü terk etmediğini açıkça göstermiştir.” dedi.

ÇİN’DEN TAYVAN’A YAPTIRIM

Amerikan Temsilciler Meclisi’nin Tayvan’a gidişinin ardından Çin yönetimi Tayvan’a yönelik yaptırımlar açıkladı. Gümrükler Genel İdaresinin açıklamasına göre, Tayvan’dan greyfurt, limon ve portakal gibi turunçgiller ile beyaz saç kuyruğu ve istavrit türü balıkların ana karaya girişi yasaklandı. Yasak kararının ilgili düzenlemeler ve gıda güvenliği şartları gereğince alındığı belirtilirken tüm gümrük birimlerinin karar uyarıcında ithalat bildirimlerini kabul etmeyi durdurması istendi. Yapılanm açıklamada, Pelosi’nin ziyaretine ve bununla bağlantılı olası ekonomik yaptırım ihtimaline değinilmedi.

PELOSİ’NİN ZİYARETİNE ÇİN’DEN KINAMA

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin hemen ardından yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş, Savunma Bakanlığı da ada çevresinde “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

“BARIŞIN VE İSTİKRARIN EN BÜYÜK YOK EDİCİSİ”

Ziyaretin Çin halkında öfkeye yol açtığını vurgulayan Vang, “(Pelosi’nin ziyareti) Bir kez daha kanıtlıyor ki, bazı ABD’li politikacılar Çin-ABD ilişkilerinde ‘sorunları yaratan’, ABD ise Tayvan Boğazı’ndaki barışın ve bölgesel istikrarın ‘en büyük yok edicisi’ haline gelmiştir.” ifadesini kullandı.

82 yaşındaki Pelosi’nin nisanda Tayvan’a yapmayı planladığı ziyaret, Kovid-19’a yakalandığı gerekçesiyle iptal edilmişti.

KIRMIZI ÇİZGİNİN AŞILMASI

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, o günlerde Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin “tek Çin” ilkesinin tanımladığı “kırmızı çizginin aşılması” anlamına geleceği uyarısında bulunmuştu. 

25 YIL SONRA BİR İLK

Pelosi, 25 yıl aradan sonra Ada’yı ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı oldu. Daha önce 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.