Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

AB-Yunan sığınmacı işbirliği! Yunan’ın sığınmacı oyunu ifşa oldu

İletişimSınır koruma ajansı Frontex’in, sığınmacıların Türk karasularına geri itilmesinde Yunanistan ile iş birliği yaptığı iddiası ortaya atıldı. Kirli sığınmacı işbirliğine ortak arayan Yunanistan, Sınır koruma ajansı Frontex’i kullanarak sığınmacıları Türkiye’ye tarafına ittiği öne sürüldü. Frontex görevlilerinin, yasa dışı geri itmelere tanık olduklarında bile Yunan yetkililerin tepkisini çekmemek amacıyla eylemleri bildirmediği rapora yansıdı.

Basın kuruluşları Le Monde, Lighthouse Reports ve Der Spiegel, AB’nin Yolsuzlukla Mücadele Ofisi’nin (OLAF), Frontex’in Yunanistan ile iş birliği yapmasına ilişkin soruşturmasının raporunu ortaya çıkardı.

Raporda Frontex’in, Yunanistan’ın geri itmelerini örtbas ettiği ve AB parlamentosuna bilinçli olarak bu konuda yalan söylediği ifade edildi.

YUNAN YETKİLİLERİN TEPKİSİNİ ÇEKMEMEK AMACIYLA EYLEMLERİ BİLDİRMEDİ

Frontex görevlilerinin, yasa dışı geri itmelere tanık olduklarında bile Yunan yetkililerin tepkisini çekmemek amacıyla eylemleri bildirmediği aktarıldı.

Raporda, “Frontex’in görevlendirdiği personel, Yunan makamlarının karşılık vermesinden korktuğu için olaylar, resmi kanallar aracılığıyla bildirilmedi.” ifadesi yer aldı.

MARGARİTİS SCHİNAS’IN YUNANİSTAN İÇİN HAREKET ETTİ

Der Spiegel’e göre, AB Komisyonunun göç ve insan haklarından sorumlu komisyon üyesi Margaritis Schinas’ın Yunanistan için hareket ettiği öne sürüldü.

Öte yandan, Schinas’ın yakın zamanda Yunan Sahil Güvenlik’in geri itmeler yaptığına dair somut bir kanıt olmadığını iddia ettiği belirtildi.

OLAF, Frontex hakkında Ege’de göçmenlerin geri itilmesi ile taciz ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamalar nedeniyle soruşturma başlatmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.