Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

10 bin liraya kadar maaş müjdesi! O ilde yaşayanlara sevindirici haber geldi

İletişimKalifiye eleman arayışı Antalya’da sorun haline geldi. Antalya fırıncıları, kalifiye eleman aradıklarını ve 10 bin liraya çalışacak eleman bulamamaktan şikayet ediyor. Usta çırak ilişkisiyle kazanılan tecrübeyle simit, ekmek, pasta, tatlı yapacak eleman arayışı Antalya’da devam ediyor.

Bu mesleğin okullarda okuyup daha yüksek maaşla çalışmak isteyenler, fırınlarda çalışmayı tercih etmiyor. İş dünyasına yeni başlayanların başka işlere ve tecrübeli ustaların turizm sektörüne geçmesiyle Antalya’da fırın işletmecileri 10 bin liraya kadar yükselen maaşla çalışacak usta bulamadıkları gerekçesiyle şikayet ediyor.

10 BİN TL MAAŞLA ELEMAN SIKINTISI YAŞANIYOR

Antalya’da ekmek, simit, pasta, tatlı usta maaşı; fırın kapasitesi, üretim farklılığı ve ustanın tecrübesi sonucunda asgari ücret ile 10 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 7.Grup (Ekmek, un ve unlu mamuller) Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Ali Danış, turizm sezonu başlayınca ustaların otellerde çalışmayı tercih ettiklerini ve bnudan dolayı yaz aylarında personel sıkıntısı yaşandığını söylüyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 7.Grup  Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Ali Danış konuyla ilgili şu sözleri kullandı:

“Sektörümüzün en büyük sıkıntısı eleman yetersizliği ve yeni ustaların yetişmemesi. Antalya turizm şehri olmasından dolayı otellerin faaliyete geçmesiyle yaz aylarında eleman bulmakta zorluk çekiyoruz. Fırıncılık biraz meşakkatli, gençler masa başı iş istiyor. Bu nedenle fırınlarda çalışmayı istemiyorlar. Yaş pasta, kuru pasta, simit, ekmek hepsinin ustası ayrı. Tecrübeli usta bulmak zor. Kalifiyesine göre 10 bin lira maaş alan usta da asgari ücretle çalışan ustalarımız da var. Çoğu fırın işletmesi bu maaşı ödemekte zorlanıyor. Elindeki kalifiye ustayı da kaçırıyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.